Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, co dolnośląskich uczniów czeka od września

Magdalena Kozioł, Współpr.: JK, WIK, JB, TOW, PG
Nauczyciele przyznają, że ten rok będzie ciężki dla wszystkich. MEN przygotowało istną rewolucję

Uczniów i nauczycieli z Dolnego Śląska od jutra czeka 15 zmian, które wprowadza Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Każdy 5-latek będzie miał prawo do miejsca w przedszkolu. MEN chce, by od 2011 roku przedszkole było w tym wieku obowiązkowe. W Legnicy 8 na 10 pięciolatków chodzi do przedszkola.
Sześciolatki do pierwszej klasy. Za trzy lata szkołę podstawową będzie się zaczynało obowiązkowo w wieku 6 lat. Dofinansowanie na podręczniki. Mogą z tego skorzystać rodzice uczniów klas I-III podstawówek i klasy I gimnazjum. Trzeba wykazać się dochodem nie większym niż 351 zł netto miesięcznie na osobę. Dodatek - od 150 do 280 złotych. W Legnicy 817 uczniów dostanie wyprawki szkolne. Aż 463 nie zakwalifikowało się, bo dochód na rodzinę był za duży.

Uczniowie kl. I-III SP dostaną za darmo owoce, warzywa i soki. Wystarczy, że szkoła wypełni formularz na stronie Agencji Rynku Rolnego (www.arr.gov.pl). Można się zgłaszać do 11 września. Przy podstawówkach powstaną szkolne miejsca zabaw.

W Legnicy do tej pory dyrektorzy złożyli wnioski o utworzenie pięciu placów zabaw i wyposażenie 6 świetlic szkolnych. Ciekawsze lekcje wuefu dla kl. IV-VI szkół podstawowych i gimnazjów. Zamiast czterech godzin będą dwie tygodniowo. Ale uczniowie mają też dwie godziny zajęć tanecznych lub turystycznych (np. wspinanie się po ściance). Szafki na podręczniki w każdej podstawówce. W większości szkół w Jeleniej Górze nie ma i nie będzie szafek, bo szkołom brakuje na to pieniędzy albo miejsca.

Nauczyciele dostaną 5 proc. podwyżki. We Wrocławiu pieniędzy mogą spodziewać się w październiku. - Są na to środki - uspokaja Mirosława Chodubska, prezes dolnośląskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Nauczyciele będą mieli dodatkowe, nieodpłatne zajęcia. Przez godzinę tygodniowo mają być do dyspozycji zarówno uczniów słabych, jak i zdolnych.

Nowa podstawa programowa w kl. I szkół podstawowych i w kl. I gimnazjum. W podstawówkach uczniowie będą mieli zajęcia komputerowe i naukę języka obcego. W gimnazjum - dwa języki obce, zajęcia artystyczne i techniczne. Nauczyciel, a nie MEN, będzie decydować, czy na poniedziałek klasa uczy się tylko biologii i chemii, a na wtorek języków. Obowiązkowa matematyka na maturze. Dolnośląscy nauczyciele nie są przekonani, że dobrze pójdzie. Na lekcje wychowania do życia w rodzinie mają chodzić wszyscy. Wyjątkiem będzie pisemny sprzeciw wysłany do dyrektora przez rodziców. Dzienniki papierowe mogą być zastąpione elektronicznymi. W Legnicy nie ma ani jednej szkoły, która by prowadziła taki dziennik. Zamiast przysposobienia obronnego - edukacja dla bezpieczeństwa. Uczniowie będą się uczyli między innymi udzielania pierwszej pomocy i profilaktyki HIV.
Wizytator z kuratorium nieprzypisany do szkoły. Będzie mógł wpaść na kontrolę do wybranej placówki, a nie tylko do tej, która należy do jego rejonu.

Klasy jak nowe
W kilku szkołach w Jeleniej Górze wymienione zostały okna i ocieplone budynki. W Wałbrzychu uczniowie SP 21 będą korzystać z nowego boiska. Za blisko milion złotych odnowiła budynki szkolne Świdnica.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto