Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żoliborz ma zmienić się w nowoczesną dzielnicę

Andrzej Grzegrzółka
Plac Grunwaldzki zmieni się nie do poznania. Widok od strony ul. Jerzego Popiełuszki
Plac Grunwaldzki zmieni się nie do poznania. Widok od strony ul. Jerzego Popiełuszki fot. materiały prasowe
Nowoczesne i modernistyczne Muzeum Wojska Polskiego, odnowiona i na nowo zagospodarowana al. Wojska Polskiego, odrestaurowana Brama Straceń i park na Cytadeli, wreszcie całkowicie odmieniony i przebudowany pl. Grunwaldzki. Tak będzie wyglądał warszawski Żoliborz już za kilka lat. Przynajmniej takie są plany.

Przyszłe Muzeum Wojska Polskiego powstanie na terenie Cytadeli. Decyzje w tej sprawie ogłoszono przed kilkoma miesiącami, a pierwszy etap prac ma się zakończyć pod koniec 2013 roku. Władze dzielnicy postanowiły, że równocześnie z powstawaniem nowego MWP, inne reprezentacyjne miejsca Żoliborza zmienią swoje oblicze. - Nie ukrywam, że budowa MWP była siłą pociągową kolejnych projektów - mówi burmistrz dzielnicy Żoliborz Janusz Warakomski. - Inwestycje będziemy realizować etapami - dodaje.

Najbardziej spektakularny jest projekt przebudowy pl. Grunwaldzkiego, który na przedstawionych przez architektów wizualizacjach jest nie do poznania. Pusty i chaotyczny plac zmieni się całkowicie. - Z al. Jana Pawła II w Broniewskiego przejedziemy tunelem. Na plac zostanie przeniesiony ruch tramwajowy, który połączy się z ruchem pieszym. Dodatkowo od północy i południa powstaną dwa budynki, które stworzą nową pierzeję tej części dzielnicy - opisuje Maciej Parysek z pracowni Kaps Architekci, która przygotowała projekt. Zgodnie z koncepcją zlikwidowana zostanie szpetna budowla, w której obecnie znajduje się salon Fiata. - Otworzymy plac na al. Wojska Polskiego - kończy Maciej Parysek.

Nowy pl. Grunwaldzki będzie początkiem (lub końcem) żoliborskiego deptaka, którym ma się stać al. Wojska Polskiego. Władze chcą zmienić aleję, korzystając ze sprawdzonych wzorców z miast zachodnich oraz z planów warszawskich urbanistów z lat 20. - Po odzyskaniu niepodległości, w 1918 roku, planowano tu stworzyć aleję Chwały - mówi Marek Gałązka, naczelnik wydziału planowania strategii rozwoju miasta z biura rozwoju miasta. - Obecnie aleja jest martwa. Ożywimy ją - zapewnia.

Zgodnie z projektem wszystkie tereny zielone, chodniki i alejki zostaną odnowione, a sama aleja będzie podzielona na cztery strefy: dziecięcą, bukinistyczną, artystyczną i parkową. - Ostatnia część to pl. Inwalidów i przejście do Cytadeli. Powstanie tam pewnego rodzaju węzeł centralny nowego deptaka - uzupełnia Marek Gałązka.

Pierwszego grudnia władze Żoliborza rozstrzygną konkurs na renowację Bramy Straceń, fosy i stoków Cytadeli. Znajdujący się w złym stanie zabytek wymaga jak najszybszych prac konserwatorskich. Z opracowanego przez urzędników studium przetargowego wynika, że Brama Straceń odzyska swój przedwojenny wygląd.

- Na całą inwestycję potrzeba ok. 12 mln zł. Jednak jeżeli nie będziemy mieli całej kwoty od razu, odnowimy zabytek w kilku fazach - mówi "Polsce" Witold Sielewicz, wiceburmistrz Żoliborza.

Wszystkie inwestycje mają ruszyć w przyszłym roku, a najpóźniej na początku 2011 roku. - Mamy wiele kompletnych projektów. Część z nich już udało się skończyć, część jest realizowana - np. remont Fortu Sokolnickiego znajdujący się na terenie parku Żeromskiego - opowiada Witold Sielewicz.- Propozycje konsultujemy z mieszkańcami. Razem zmieniamy oblicze naszej dzielnicy - kończy wiceburmistrz Sielewicz.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto