Plac Grunwaldzki zmieni się nie do poznania

Plac Grunwaldzki zmieni się nie do poznania. Widok od strony ul. Jerzego Popiełuszki (© fot. materiały prasowe )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Nowoczesne i modernistyczne Muzeum Wojska Polskiego, odnowiona i na nowo zagospodarowana al. Wojska Polskiego, odrestaurowana Brama Straceń i park na Cytadeli, wreszcie całkowicie odmieniony i przebudowany pl. Grunwaldzki. Tak będzie wyglądał warszawski Żoliborz już za kilka lat. Przynajmniej takie są plany.

Przyszłe Muzeum Wojska Polskiego powstanie na terenie Cytadeli. Decyzje w tej sprawie ogłoszono przed kilkoma miesiącami, a pierwszy etap prac ma się zakończyć pod koniec 2013 roku. Władze dzielnicy postanowiły, że równocześnie z powstawaniem nowego MWP, inne reprezentacyjne miejsca Żoliborza zmienią swoje oblicze. - Nie ukrywam, że budowa MWP była siłą pociągową kolejnych projektów - mówi burmistrz dzielnicy Żoliborz Janusz Warakomski. - Inwestycje będziemy realizować etapami - dodaje.

Najbardziej spektakularny jest projekt przebudowy pl. Grunwaldzkiego, który na przedstawionych przez architektów wizualizacjach jest nie do poznania. Pusty i chaotyczny plac zmieni się całkowicie. - Z al. Jana Pawła II w Broniewskiego przejedziemy tunelem. Na plac zostanie przeniesiony ruch tramwajowy, który połączy się z ruchem pieszym. Dodatkowo od północy i południa powstaną dwa budynki, które stworzą nową pierzeję tej części dzielnicy - opisuje Maciej Parysek z pracowni Kaps Architekci, która przygotowała projekt. Zgodnie z koncepcją zlikwidowana zostanie szpetna budowla, w której obecnie znajduje się salon Fiata. - Otworzymy plac na al. Wojska Polskiego - kończy Maciej Parysek.

Nowy pl. Grunwaldzki będzie początkiem (lub końcem) żoliborskiego deptaka, którym ma się stać al. Wojska Polskiego. Władze chcą zmienić aleję, korzystając ze sprawdzonych wzorców z miast zachodnich oraz z planów warszawskich urbanistów z lat 20. - Po odzyskaniu niepodległości, w 1918 roku, planowano tu stworzyć aleję Chwały - mówi Marek Gałązka, naczelnik wydziału planowania strategii rozwoju miasta z biura rozwoju miasta. - Obecnie aleja jest martwa. Ożywimy ją - zapewnia.

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ZAS (gość)

Podejrzewam, że unowocześnienie muzeum WP, posłuży usunięcie z niego eksponatów niesłusznych. Przecież to polityka historyczna ma być fundamentem nowego solidarnościowego państwa, a nie prawda historyczna. Nową młodzież przecież trzeba wychować na nowych, słusznych wzorcach. Pozdrawiam nowego słusznego KUSTOSZA.