18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory: Publiczne szkoły policealne nie mają wzięcia. Słuchaczy kuszą za to niepubliczne!

Katarzyna Śleziona
ARC. / TEB Edukacja
Ciekawe kierunki, obniżone czesne, a nawet tablet za złotówkę po ukończeniu edukacji - tak kuszą młodych szkoły policealne - pisze Kasia Śleziona

Z roku na rok spada zainteresowanie publicznymi szkołami policealnymi. Absolwenci techników i liceów chętniej wybierają studia wyższe, licencjackie.
- W poprzednim roku nie udało się otworzyć nam żadnego kierunku. Już z trzy lata nie mamy uczniów. Nie udaje nam się uzbierać nawet 20 osób, aby otworzyć klasę - mówi Aleksandra Wójtowicz, samodzielny referent w Szkole Policealnej nr 1, działającej w Zespole Szkół Budowlano-Informatycznych w Żorach. Podobny problem jest w Szkole Policealnej nr 3. - Od kilku lat nie mamy naboru. W tym roku chcielibyśmy utworzyć klasę technika usług kosmetycznych oraz technika bezpieczeństwa i higieny pracy, ale jest małe zainteresowanie - usłyszeliśmy w sekretariacie.
Większym zainteresowaniem cieszą się Niepubliczne Szkoły Policealne, które mają pomysł na to, by przyciągnąć słuchaczy.
- Proponujemy nowe kierunki, dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, możliwość odbycia stażu w renomowanej firmie. Mamy atrakcyjne zniżki w czesnym, a nawet darmowe kierunki i tablety dla naszych słuchaczy - mówi Anna Korczak-Gomola, dyrektor Policealnej Szkoły Towarzystwa Edukacji Bankowej, która mieści się przy ul. Garncarskiej 16a (nr tel.: 32/ 43 42 438). To w tej szkole uczeń po ukończeniu nauki na niektórych kierunkach otrzymuje... tablet za symboliczną złotówkę. Wcześniej, w czasie edukacji w szkole słuchacz uczęszcza na zajęcia z tabletem i opłaca miesięczny abonament w wysokości 35 złotych. To właśnie TEB liczy dziś najwięcej słuchaczy spośród wszystkich szkół policealnych. W niepublicznej placówce uczy się dziś 300 osób. Dwie inne niepubliczne szkoły także mają ciekawą ofertę. Są to: Szkoła Prymus na osiedlu Pawlikowskiego (mieści się w budynku Zespołu Szkół nr 6, tel.: 32/ 43 57 810) oraz Stowarzyszenie Rodziców i Nauczycieli przy ul. Fabrycznej 10, (tel.: 32/ 43 45 549). Nauka w tych szkołach odbywa się zarówno w trybie zaocznym - są zjazdy weekendowe, ale i w stacjonarnym.
Najbardziej obleganymi kierunkami są: opiekun medyczny, technik górnictwa podziemnego, czy technik administracji.
- W tym roku mamy atrakcyjne dwuletnie kierunki, np.: terapeuta zajęciowy, opiekunka dziecięca, technik sterylizacji medycznej - mówi Korczak-Gomola. Nabór do szkół policealnych ciągle trwa. - Wystarczy świadectwo ukończenia szkoły średniej. Potem w rekrutacji liczy się kolejność zgłoszeń - słyszymy w szkołach.

Polub nas na Facebooku:
https://www.facebook.com/ZoryNM

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto