Stare zdjęcia, kroniki i przedwojenna prasa posłużyły do odtworzenia klimatu przedwojennej Warszawy w filmie 3D „Warszawa 1935”.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Projekt realizowany przez profesjonalne studio Newborn z warszawskiej Pragi będzie składało się z trzech oddzielnych filmów. Każdy z nich pokaże inną część stolicy. Pierwszy powinien ukazać się jesienią i będzie opowiadał o Śródmieściu i jego głównej ulicy, czyli Marszałkowskiej.

Warszawa, o której nikt nie pamięta


Pomysł na rekonstrukcje przedwojennej Warszawy narodził się trzy lata temu. Twórcom „Warszawy 1935” zależało, by jak najdokładniej otworzyć tamtą rzeczywistość. – Chcieliśmy pokazać Warszawę, o której już nikt nie pamięta. Stara Warszawa to głównie zniszczenia i zgliszcza. Kiedyś w całej Europie nazywano ją Paryżem Północy i to właśnie chcieliśmy pokazać-mówi w rozmowie z MM Tomasz Gomoła, pomysłodawca i jeden z autorów. Projekt zakłada powstanie jeszcze dwóch części. Będą one ukazywały kolejno Ogród Saski po Stare Miasto oraz tereny późniejszego getta. Wszystkie złożą się na jeden dzień z życia przedwojennej stolicy.

Warszawa Paryżem Północy


Twórcy i pomysłodawcy filmów korzystali głównie z fotografii i dokumentów zamieszczonych w internecie, ale nie tylko. – Babcia jednego z kolegów miała oryginalne roczniki i gazety z tamtego okresu. Nie obeszło się również bez wizyt w bibliotece - opowiada Tomasz Gomoła. Udało się odtworzyć nie tylko tamte ulice, latarnie czy pierwsze taksówki, ale i ludzi. Autorzy zadbali by każdy nawet najdrobniejszy a charakterystyczny element stroju był odtworzony i dobrze widoczny.

Prawdopodobnie jesienią


Obecnie trwają ostatnie prace nad pierwszą częścią filmu, choć nie ma jeszcze dokładnej daty premiery pełnej wersji. Prawdopodobnie będzie to wczesna jesienią. Twórcy zapowiedzieli, że pojedyncze kadry z filmu pojawią się na oficjalnej stronie filmu www.warszawa1935.pl oraz na Facebooku.

Warszawa w 3D


„Warszawa 1935” to nie jedyne dzieło obrazujące dawną Warszawę. Od niedawna odwiedzający Muzeum Powstania Warszawskiego mogą podziwiać obraz „Miasto ruin”, pokazujący stolicę zniszczoną wojną i powstańczymi walkami. Przed dzień premiery planowana jest specjalna trójwymiarowa wystawa poświecona filmowi.Zobacz również:

"Miasto ruin" - cyfrowa rekonstrukcja zbombardowanej Warszawy [wideo + zdjęcia]

Warszawa 3D w Google Earth

Romantycznym spacerem wypromują Warszawę

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!