Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZTM zmieni regulamin. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych przepisów do poprawy

tsz
ZTM zmieni regulamin. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych przepisów do poprawy
ZTM zmieni regulamin. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych przepisów do poprawy Ewelina Wójcik
Już w czwartek, podczas najbliższej sesji Rady Warszawy, radni będą zastanawiać się nad nowym, lepszym regulaminem ZTM. Kluczową zmianą ma być wycofanie się z pomysłu uniemożliwiającego straży miejskiej czy pracownikom ZTM usuwania z pojazdów osób "budzących odrazę".

Nowy regulamin, który zostanie najprawdopodobniej przyjęty w najbliższy czwartek, zawierać będzie poprawiony zapis: "Osoby zagrażające bezpieczeństwu, porządkowi lub narażające pasażerów na dyskomfort podróży z powodu braku zachowania elementarnej higieny osobistej (brud i odór) mogą być wezwane (…) do zachowania spokoju lub opuszczenia pojazdu lub stacji metra".

Jest to krok w innym kierunku, niż na początku roku, kiedy radni chcieli odebrać straży miejskiej i pracownikom ZTM możliwość usuwania osób "budzących odrazę". - Chcemy, żeby [ten punkt regulaminu] został zmieniony, ponieważ budzi kontrowersje - mówi Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM.

Wtedy pomysł ten nie wszedł w życie, a w związku z licznymi protestami radni zdecydowali się odłożyć temat na później.

Punkt o "osobach budzących odrazę" został wprowadzony do regulaminu ZTM trzy lata temu i miał rozwiązać problemy z jakimi zmagają się mieszkańcy Warszawy z niechcianymi towarzyszami codziennych podróży komunikacją miejską. ZTM po konsultacji z innymi organizacjami, na początku tego roku uznało, że stwierdzenie "budzące odrazę" jest niewłaściwe. Nowy zapis miał mówić jedynie o usuwaniu osób, które zakłócają porządek i bezpieczeństwo podróży. Radni miasta stołecznego Warszawy stwierdzili, że ten punkt regulaminu musi zostać doprecyzowany.

Czytaj też: Śmierdzący problem w komunikacji miejskiej. Co możemy zrobić? [LIST]

Wszelkie problemy z uciążliwymi osobami pasażerowie powinni zgłaszać prowadzącym pojazdy komunikacji miejskiej. Wtedy kierowcy mogą samodzielnie podjąć decyzję i poprosić taką osobę o opuszczenie pojazdu, a jeśli ma wątpliwości, to zawsze dysponują środkami łączności, które pozwolą mu na konsultację z centralą ruchu. W ostateczności w takich sytuacjach można prosić o interwencję Straż Miejską.

Nowy regulamin miałby zacząć obowiązywać od lipca 2016 r.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto