Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Związek Dużych Rodzin 3 Plus przekonuje władze Trójmiasta, by przyjęły kartę dużych Rodzin

Magda Popek
We wtorek przedstawiciele Związku Dużych Rodzin 3 Plus spotkali się z przedstawicielami władz Gdańska. Prezydent Adamowicz interpelację osób wielodzietnych przekazał do zbadania wiceprezydentowej Gdańska Ewie Kamińskiej. - Zajmuję się tą sprawą blisko dwa tygodnie i już widzę, że moje zadanie nie będzie proste - tłumaczy Ewa Kamińska. - Dzwoniłam m.in. do Grodziska Mazowieckiego, gdzie Karta Dużych Rodzin została przyjęta.

Niestety, Gdańsk funkcjonuje inaczej niż np. Grodzisk. Nie mamy miejskiego kina czy basenu - wszystkie są własnością prywatną, nie mogę więc nakazać ich właścicielom, by ograniczyli swoje dochody. To samo dotyczy komunikacji. ZTM jest jednostką budżetową, gdyby wprowadził takie ulgi, to miałby mniejsze przychody. Co oznacza, że podejmując uchwałę o ulgach, miasto nie tylko nie zarobiłoby na przejazdach, ale musiało za nie zapłacić. Ewa Kamińska deklaruje jednak pomoc. - Demografia u nas kuleje i podejmiemy wszelkie działania, by rodziny wielodzietne otrzymały przywileje. W tej chwili zbieram informacje o ośrodkach kulturalnych i sportowych, które będziemy przekonywać, by takie ulgi rodzinom 3+ przyznały.

Walka o przywileje toczy się nie tylko w Gdańsku. Dariusz Radtke, głowa wielodzietnej rodziny, przedstawiciel Związku Dużych Rodzin w Trójmieście o uchwalenie przywilejów dla rodzin wielodzietnych wnioskował także w Sopocie i Gdyni. - W tej chwili nie mamy jeszcze odpowiedzi z tych miast, ale wnioski wysłaliśmy dopiero kilka dni temu - mówi Dariusz Radtke. - Mamy nadzieję, że w Gdyni i Sopocie spotkamy się z podobną życzliwością jak w Gdańsku. Wstępnie pomoc obiecał też sopocki Caritas. Dostałem zapewnienie, że wesprą nas w diagnozowaniu potrzeb rodzin wielodzietnych, możliwości pomocy ze strony Sopotu i pozyskaniu funduszy ze środków unijnych.

Ogólnopolski związek zrzeszający duże rodziny liczy kilkuset członków, w Trójmieście rodzina Dariusza Radtke dopiero przeciera szlaki. - Liczymy na to, że przyłączą się do nas inni. Z danych MOPS, wynika, że tylko w Gdańsku około 1-1,5 tys. rodzin wielodzietnych korzysta z pomocy społecznej, a jest przecież wiele takich, które o pomoc się nie zwracały - mówi pan Dariusz. Z danych miasta wynika, że w Gdańsku ponad 12 tys. par ma troje lub więcej dzieci. Rodzina wielodzietna to nie tylko duży wydatek, ale też zupełnie inny styl życia. Krystyna Radtke nie kupuje chleba. - Każdego dnia potrzebujemy 4 zwykłych bochenków, więc go piekę - mówi. - To nie tylko oszczędność, to symbol domowego życia. Przez dwanaście lat byłam jedynaczką i był to najsmutniejszy okres w moim życiu. - Duża rodzina to wynik poważnego traktowania naszego katolicyzmu. Bycie rodzicem napawa mnie dumą i daje nam wielkie szczęście - dodaje pan Dariusz. Dzieci państwa Radtke liczą wprawdzie na ulgi, bo marzą o wyjściu całą rodziną na basen czy do teatru, ale nie zamieniły by dużej rodziny, za żadne luksusy.
- W ilości siła - wołają chórem. - Chcemy, by ludzie zrozumieli, że nie prosimy o jałmużnę. Wspieramy politykę prorodzinną i oczekujemy, że państwo zgodnie z konstytucją będzie ją realizować - dodaje Radke.

Karta Dużych Rodzin 3 Plus

Karta Dużych Rodzin 3 Plus to dokument gwarantujący rodzinom wielodzietnym pewne przywileje, w związku z prowadzeniem polityki prorodzinnej w danej gminie, mieście czy kraju. W Polsce jako pierwszy kartę przyjął Grodzisk Mazowiecki. Śladem Grodziska poszły m.in. Tychy i Sandomierz.
Karta "Duża Rodzina" przyjęta przez Grodzisk uprawnia rodziny z trojgiem i więcej dzieci do 50-proc. zniżek na basen, do kina, na zajęcia pozalekcyjne, a rodziny z czworgiem dzieci (i więcej) dodatkowo do darmowej komunikacji. Każde miasto we własnym zakresie określa wysokość ulg i rodzaj świadczeń oferowanych wielodzietnym rodzinom.

W Trójmieście duże rodziny walczą o zniżki m.in. do kina i teatru, na basen, lodowisko i przede wszystkim na bilety komunikacji miejskiej.
Karta - podobnie jak dowód osobisty - jest konkretnym dokumentem, który posiada każdy członek rodziny i okazuje go w kasie biletowej bądź tramwaju, by skorzystać z ulgi.

Karta Dużej Rodziny nie jest pomysłem polskim. We Francji karta funkcjonuje w całym kraju od 1921 roku, a wskaźnik urodzeń osiągnął ostatnio poziom zastępowalności pokoleń.

Więcej informacji o związku na www.3plus.pl, adres do osoby kontaktowej w Trójmieście [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto