Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Związkowcy ze szczecińskiej i gdańskiej stoczni manifestowali w Poznaniu

ab
Kilkudziesięciu związkowców ze Szczecińskiej Stoczni i Zakładów Chemicznych Police wyjechało do Poznania na manifestację Solidarności. Dołączyli do nich stoczniowcy z Trójmiasta. Efekt: emocje wzięły górę nad rozsądkiem. Płonące opony, wybuchające petardy, gwizdy - tak przed poznańskim Urzędem Wojewódzkim zaprezentowali się związkowcy z "Solidarności". Gdy grupa anarchistów i gdańskich stoczniowców zaatakowała policjantów sytuacja wymknęła się spod kontroli. Manifestujący pobili się z policją.

W demonstracji wzięło udział około 2 tys. osób.

Z powodu likwidacji postawienia w stan upadłości polskich stoczni Zakłady Cegielskiego znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Pracę straciło już pół tysiąca osób. Z powodu braku zamówień wydział produkcji silników okrętowych w poznańskich zakładach czeka likwidacja. Zdaniem związkowców, szykują się następne zwolnienia, tym razem w spółkach-córkach poznańskiej fabryki.

Cegielski produkował silniki okrętowe dla dwóch stoczni w Gdyni i Szczecinie, które teraz są w stanie likwidacji. Stocznia Szczecińska Nowa jest winna Cegielskiemu 40 milionów złotych.

Tadeusz Pytlak, przewodniczący Solidarności w Zakładach Cegielskiego, winą za złą sytuację zakładu obarcza rząd i jego nieudolną politykę w sprawie stoczni. Przypomniał, że upadające stocznie to nie tylko problem dla pracowników przemysłu stoczniowego. To również poważne kłopoty dla zakładów, które kooperowały z zakładami w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie. Pracuje w nich około 80 tysięcy pracowników, których zakłady przeżywają teraz poważne kłopoty.
Pracownicy Zakładów Cegielskiego oczekują od rządu pomocy w ratowaniu miejsc pracy. Swoje żądania przekażą na ręce wojewody wielkopolskiego Piotra Florka. Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie środków na odprawy dla zwalnianych pracowników na poziomie pomocy przyznanej stoczniowcom. Związkowcy domagają się także pomocy rządu dla zakładu, przede wszystkim za przedstawienia planu ratowania zakładu oraz zabezpieczenia środków na wypłaty wynagrodzeń.

Przewodniczący NSZZ Solidarność Janusz Śniadek zapowiedział, że jego związek nie pozwoli na to, by polskie zakłady upadały w ciszy. Przypomniał, że podczas wrześniowej demonstracji w Szczecinie w obronie przemysłu stoczniowego ostrzegano rząd przed problemami firm kooperujących ze stoczniami. Niestety rząd nie zaproponował niczego, co mogłoby pomóc w ochronie zagrożonych miejsc pracy.

Janusz Śniadek zarzucił rządzącym niekompetencję w sprawie prywatyzacji polskich stoczni. Podkreślił, że "afera stoczniowa" to głównie popis niekompetencji urzędników państwowych. Okłamali oni pracowników stoczni, obiecując im sprzedaż zakładu kontrahentowi, którego nie było. Teraz zamiast wyjaśniać sprawę, politycy wykorzystują ją do rozgrywek politycznych. "Domagamy się od polskiego parlamentu, od polskich polityków, żeby przestali zajmowac się sobą. Żeby przestali ratować swoje stołki w rządzie i w Sejmie, a zaczęli zajmować się ratowaniem miejsc pracy dla Polaków" - powiedział Śniadek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto