Pasaż stacji metra Centrum, na nim kilkumetrowy tunel pełen pamięci o wydarzeniach z września 1939 r. Tak wygląda niezwykła wystawa, którą możemy oglądać do końca miesiąca. Na zewnętrznej ścianie tunelu widzimy kilkanaście zdjęć żołnierzy, walk i sprzętu wojskowego - to obraz rekonstrukcji, które żywo oddają charakter tego, co działo się tuż po rozpoczęciu wojny.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Autorzy instalacji Krzysztof Lan i Michał Mazur chcieli pokazać najważniejsze bitwy, do jakich doszło od 1 września, czyli ataku Niemiec na Polskę, do 17 września, kiedy to zaatakowali Rosjanie. W tym m.in. obronę Warszawy - mówi Marzena Ptaszek z Narodowego Centrum Kultury.

Jak dodaje, to głównie młodzi ludzie są adresatami tej wystawy. Dlatego gdy wjedziemy do tunelu, zobaczymy nie tylko wycinki z gazet, opisy tamtych wydarzeń, czy zdjęcia bohaterów. Przygotowano również trzy ekrany, na których obejrzymy trzy krótkie sekwencje pokazujące tragizm wojny.

Jak przekonują organizatorzy, cel projektu jest prosty - pokazać, że wojska polskie nie poddały się. Walczyły w strukturach podziemnych i na całym świecie w wielu kluczowych kampaniach wojny.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!