18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Życie za kierownicą – praca kierowcy TIR-a

Redakcja
Zawód kierowcy TIR-a wiąże się z dużym poświęceniem oraz z wieloma krzywdzącymi stereotypami. Codzienność ich pracy składa się na spędzaniu wielu godzin w pojeździe oraz na długich postojach podczas jazdy.

Skrót TIR oznacza „Transport International Road” czyli „Międzynarodowy Transport Drogowy”. Wiele osób utożsamia tę nazwę z samym pojazdem i kierowcą – stąd np. określenie „tirowiec”. Praca kierowcy ciągnika siodłowego nie należy do najlżejszych profesji i jest często niesłusznie krytykowana i poddawana niesprawiedliwej ocenie. Wymaga bowiem od kierujących dużo samodyscypliny, wzmożonej uwagi i niezwykłej koncentracji.

Zanim kierowca rozpocznie pracę musi zdobyć odpowiednie uprawienia takie jak prawo jazdy kategorii C+E oraz inne dodatkowe orzeczenia. Pracodawcy oczekują również znajomości języków obcych, szczególnie języka niemieckiego i angielskiego. Kierowca musi posiadać także dobrą kondycję fizyczną, dobry wzrok oraz być odpornym na stresujące sytuacje. Prowadzący, którzy długo przebywają w trasie są narażeni również na wypadki drogowe. Muszą więc dysponować doświadczeniem w prowadzeniu pojazdu obciążonego wielotonowym ładunkiem oraz doskonale znać przepisy prawa ruchu drogowego w Polsce i za granicą. Oprócz tego muszą liczyć się z tym, że od pensji odejmowane są kary pieniężne za mandaty i uszkodzenia pojazdu. Kierowcy powinni wykazać się odpornością psychiczną, ponieważ nierzadko różnorodne sytuacje wymagają od nich refleksu i szybkości działania. Wielu obawia się niebezpiecznych tras na Wschód oraz do byłych republik radzieckich. To tam najczęściej dochodzi do kradzieży i napadów, gdyż ładunek, który przewożą kierowcy jest zazwyczaj wart wiele tysięcy złotych. Niemała odpowiedzialność spoczywa więc na prowadzących samochody ciężarowe.

Należy pamiętać, że praca w przyczepie ciągnika siodłowego to ciężki kawałek chleba, zmusza bowiem do wielu poświęceń i wyrzeczeń. Kierowcy nierzadko opuszczają rodzinę i najbliższych na wiele tygodni. Kabina samochodu ciężarowego staje się dla nich zastępczym domem, gdzie pracują, jedzą i śpią.

Mimo wielu minusów wciąż jest wielu chętnych do pracy za kółkiem samochodu ciężarowego.
Polscy kierowcy są uważani za najlepszych w Europie, dlatego nie brakuje dla nich ofert pracy w kraju i za granicą. Na serwisie praca.gratka.pl znajduje się wiele ogłoszeń dla kierowców:

praca kierowca Niemcy
praca kierowca Niemcy
praca kierowca Niemcy
praca kierowca Europa Zachodnia
praca kierowca Niemcy
praca kierowca

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto