Brąz Beaty Kamińskiej w pływackich mistrzostwach Europy

Monika Sieniawska
Do pięciu medali, zdobytych w pierwszym dniu pływackich ME, szósty krążek dołożyła Beata Kamińska, która zajęła trzecie miejsce na dystansie 200 m stylem klasycznym.

Po pierwszym dniu rozgrywanych w Maekelaenrinne Swimming Centre w Helsinkach mistrzostw Europy na basenie 25-metrowym, Polska z dwoma złotymi, jednym srebrnym i dwoma brązowymi krążkami znajdowała się na czele klasyfikacji medalowej. Za największą niespodziankę uznano występ Otylii Jędrzejczak, która zwyciężyła na swoim koronnym dystansie 200 m stylem motylkowym, pobijając sześcioletni rekord Starego Kontynentu, należący do Niemki Anniki Mehlhorn. Najlepsza polska pływaczka, która nie przepada za startami na krótkich pływalniach, tuż przed wyjazdem do Finlandii zmagała się z zapaleniem krtani, więc zarówno ona, jaki i trener Paweł Słomiński nie liczyli na spektakularne wyniki.

Dobry start Kamińskiej

W drugim dniu mistrzostw biało-czerwoni wystąpili w czterech z dziesięciu rozegranych finałów. Najlepiej spisała się żabkarka Beata Kamińska, która dopłynęła do mety na trzeciej pozycji, tuż za Brytyjką Kirsty Balfour i Niemką Anne Poleską. Zawodniczka AZS AWFiS Gdańsk uzyskała rezultat 2.24,87. Szóste miejsce z czasem 2.23,12 zajęła druga z Polek Iwona Prędecka (Unia Dwory Oświęcim).

Tylko jeden krążek

Mniej szczęścia mieli pozostali reprezentanci naszego kraju. W wyścigu na dystansie 400 m stylem zmiennym Łukasz Wójt (PZP) zajął piąte miejsce, zaś jako siódmy finiszował Mateusz Matczak (Trójka Łódź). W rywalizacji tej doszło do sensacyjnego rozstrzygnięcia. Faworyt i rekordzista świata Węgier Laszlo Cseh przegrał wyraźnie z Włochem Lucą Marinem, który uzyskując czas 4.01,71, o ponad sekundę poprawił rekord swojego kraju. Startujący na 100 m stylem klasycznym Sławomir Kuczko (AZS AWF Warszawa) i Mariusz Winogrodzki (Polonia Warszawa) zajęli dwa ostatnie miejsca w ośmioosobowej stawce finalistów. Aleksandra Urbańczyk (Trójka Łódź) zakwalifikowała się do finału na 100 m stylem zmiennym, na półfinale 100 m stylem dowolnym swój występ zakończył natomiast Łukasz Gąsior (AZS AWF Warszawa).

Dwa złota Manaudou

Dwa złote medale dołożyła do swojej imponującej kolekcji zwyciężczyni plebiscytu magazynu „Swimming World” na najlepszą pływaczkę Europy 2006 roku Francuzka Laure Manaudou. W wyścigu na 800 m stylem dowolnym większość dystansu pokonała w czasie poniżej rekordu świata, jednak w końcówce nieco zabrakło jej sił i rekordu ni epobiła. Drugi krążek z najcenniejszego kruszcu zdobyła, wygrywając rywalizację na 100 m stylem grzbietowym.

Derby Trójmiasta: oprawa meczu Lechia Gdańsk - Arka Gdynia