Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzeg Wisły usłany martwymi rybami. Powodem ich śnięcia funkcjonowanie kolektora bielańskiego? Wodociągowcy zaprzeczają

PAP
PAP
Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Radny Marcin Korowaj / Facebook
Brzeg Wisły od kolektora bielańskiego w dół jest usłany martwymi rybami. Sprawę nagłośnił białołęcki radny Marcin Korowaj, który natychmiast zawiadomił o sytuacji Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Na miejscu przeprowadzono kontrolę, w której udział wzięło również Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Po dokonaniu oględzin spółka wystosowała oświadczenie, że "nie ma żadnych podstaw do wiązania sprawy rzekomego śnięcia ryb z funkcjonowaniem kolektora bielańskiego". Szczegóły poniżej.

W poniedziałek informowaliśmy, że setki śniętych ryb pojawiły się w Wiśle. Zdjęcia martwych ryb, a także małż i raków, które zalegają w pobliżu Mostu Północnego, udostępnił w mediach społecznościowych radny Białołęki Marcin Korowaj. Służby Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska natychmiast na miejscu przeprowadziły kontrolę. W oględzinach brało też udział MPWiK.

Na chwilę obecną nie ustalono przyczyny śnięcia ryb. Jednocześnie oświadczamy, że nie ma żadnych podstaw, według wiedzy obecnej, do wiązania sprawy rzekomego śnięcia ryb z funkcjonowaniem kolektora bielańskiego - napisało w oświadczeniu MPWiK po przeprowadzonej kontroli.

Spółka zwróciła uwagę, że "Wisła jest użytkowana przez wielu interesariuszy, a jakość jej wody na danym odcinku, jest wypadkową różnych czynników, w tym zmiennych warunków środowiskowych, dopływu zanieczyszczeń z górnej części dorzecza, czy spływów powierzchniowych wód opadowych".

Występujące w ostatnich tygodniach uwarunkowania pogodowe skutkujące m.in. wydłużającą się suszą spowodowały bardzo niski stan Wisły, co musi przekładać się na stan ekosystemu rzecznego. Tym bardziej należy dokonać dokładnych badań w celu określenia przyczyny śnięcia ryb - podkreślono.

MPWiK dodało, że "od wielu lat niebagatelne znaczenie dla Wisły ma też stan zasolenia co, jak wiadomo, jest powodowane wodami popłucznymi z kopalń". W połączeniu z bardzo niskim stanem wód może to wywoływać dodatkowo niekorzystny efekt.

Wstępnie trudne jest określić jaka jest przyczyna, dopóki nie będzie weryfikacji stanu wody oraz dodatkowych analiz przeprowadzonych przez ekspertów - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. - Musimy poczekać na wyniki laboratoryjne - podkreślił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto