Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centralny Port Komunikacyjny strategiczną inwestycją dla wojska? „Tego potrzebuje NATO”

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Centralny Port Komunikacyjny będzie niezwykle ważny także dla wojska. Choć planowany jest jako lotnisko cywilne, spełni podwójną rolę. - Może być wykorzystany przez ciężkie samoloty transportowe przewożące wojska z amerykańskiego kontynentu i krajów zachodniej Europy - mówi nam dr Bogusław Samol, generał broni i dyrektor Instytutu Strategii Wojskowej.

Planowany na zachód od Warszawy – Centralny Port Komunikacyjny – będzie pełnił istotną rolę również dla wojska. Wśród gorących entuzjastów tego projektu jest m. in. gen. Ben Hodges, były dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie. „Ten projekt jest dokładnie tym, czego potrzebuje NATO” – mówił kilka lat temu. Wobec obecnej sytuacji na Ukrainie, rola CPK zdaje się jeszcze ważniejsza.

Zapytaliśmy o zdanie na temat Portu Solidarność dr Bogusława Samola, generała broni i dyrektora Instytutu Strategii Wojskowej w warszawskiej Akademii Sztuki Wojennej. - W wypadku groźby agresji na Polskę lub na kraje bałtyckie port może być wykorzystany przez ciężkie samoloty transportowe przewożące wojska z amerykańskiego kontynentu i krajów zachodniej Europy wraz z ciężkim sprzętem bojowym – mówi w rozmowie z nami generał Samol.

Centralny Port Komunikacyjny strategiczną inwestycją dla woj...

Z perspektywy wojsk lądowych, jak słyszymy, istotna jest możliwość szybkiego przerzucania wojsk sojuszniczych. Możliwe byłoby to z wykorzystaniem planowanego lotniska, a następnie systemu autostrad oraz linii kolejowych, w tym budowanych z myślą o CPK.

- Obecna sytuacja polityczno – wojskowa w pobliżu wschodniej flanki NATO i wojna na Ukrainie wręcz uzasadniają słuszność podjętych decyzji w tym zakresie przez polskie władze państwowe. Przy realizacji tego projektu należy brać pod uwagę konieczność zapewnienia mu obrony antyrakietowej i przeciwlotniczej zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny, ponieważ port stanie się obiektem o znaczeniu strategicznym z punktu widzenia korzyści dla gospodarki i obronności polskiego państwa. Ponadto port także będzie odgrywał strategiczne znaczenie dla naszych sojuszników w wypadku konieczności szybkiego przerzutu natowskich wojsk na wschodnią flankę NATO – tłumaczy generał, dr Bogusław Samol.

CPK będzie portem cywilnym. Będzie miał jednak podwójne przeznaczenie

Jak słyszymy od przedstawicieli spółki budującej Centralny Port Komunikacyjny, od 2019 roku wszystkie parametry oraz dane projektowe nowego lotniska i linii kolejowych są na bieżąco konsultowane z wojskiem.

- Port Solidarność jest planowany jako lotnisko cywilne, ale jest oczywiste, że przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. W czasie konfliktu zbrojnego lotniska – także cywilne – są używane do przerzutu wojskowych, sprzętu, towarów, pomocy humanitarnej itd., a także przez siły wspierające i szybkiego reagowania – tłumaczy nam Konrad Majszyk, rzecznik CPK. Jak dodaje, port będzie spełniać wymagania dual use, czyli infrastruktury podwójnego przeznaczenia. Oznacza to możliwość korzystania z infrastruktury CPK także przez wojsko, w tym NATO.

W czasie pokoju położenie lotniska na „jedwabnym szlaku” spowoduje zwiększenie wymiany handlowej. - Wybrana lokalizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego znajduje się w centrum Europy łącząc szlaki handlowe Wschodu i Zachodu oraz z Północy na Południe umożliwiając prowadzenie wymiany handlowej na Euroazjatyckim kontynencie – tłumaczy generał Bogusław Samol.

- Uruchomienie CPK powinno spowodować duże wpływy do budżetu naszego państwa z ceł i różnego rodzaju opłat i jednocześnie dodatkowy napływ kapitału zagranicznego np. w postaci rozbudowy logistycznych centrów na wskazanych kierunkach naszego terytorium dając możliwości zatrudnienia lokalnym mieszkańcom – dodaje.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto