18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cyfrowa szkoła. Pod Warszawą znajdziesz najlepszą z nich

Redakcja
Cyfrowa szkoła. Pod Warszawą znajdziesz najlepszą z nich
Cyfrowa szkoła. Pod Warszawą znajdziesz najlepszą z nich Fot. Maciej Jeziorek/Polskapresse Zdj. ilustracyjne
- Zamiast kredy i czarnych tablic wielkie interaktywne ekrany z dostępem do materiałów edukacyjnych zgromadzonych w internetowej chmurze, na ławkach - tablety z elektronicznymi wersjami podręczników, w szkolnej bibliotece - e-książki na elektronicznych czytnikach, możliwość udziału uczniów on-line w lekcjach.

Cyfrowa szkoła. Pod Warszawą znajdziesz najlepszą z nich

To nie science fiction. To w Szkole Podstawowej nr 3 im. Małego Powstańca w Ząbkach już codzienność. W tej niewielkiej podstawówce w podwarszawskiej miejscowości różnorodne techniki komputerowe i informatyczne wykorzystuje się na co dzień.

- Wyróżnikiem jest kompleksowość: szkoła wykorzystuje wiele nowoczesnych technologii komputerowych i informatycznych. Pod tym względem to obecnie jedna z najnowocześniejszych szkół w Polsce - mówi Cecylia Szymańska-Ban, dyrektor ds. edukacji w Microsoft. Jak dodaje, właśnie tutaj Microsoft postanowił wdrożyć swój pilotażowy projekt modelowej Szkoły w Chmurze.

Czytaj też: Najciekawsza Inicjatywa Społeczna Mazowsza: Mieszkaniec Grochowa walczy o stację Veturilo

Udostępnił placówce odpowiednie aplikacje, m.in. umożliwiające zarządzanie treściami w chmurze, oraz wyposażył ją w tablety PC z systemem operacyjnym Windows 8.1. Wspólnie z partnerami merytorycznymi przygotował także edukacyjne aplikacje na tablety.

Placówka już od kilku lat w różny sposób zdobywa fundusze na zakupy sprzętu. - Wierzymy w naukę poprzez zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Przy wsparciu samorządu systematycznie krok po kroku inwestujemy w nowoczesne techniki - mówi Tomasz Łukawski, dyrektor szkoły.

- Wychodzimy z założenia, że warto w nie inwestować, bo w ten sposób podnosimy kapitał społeczny i sprawiamy, że to niewielkie miasto oferuje wyższy poziom edukacji niż niejedna duża aglomeracja - dodaje Robert Perkowski, burmistrz miasta Ząbki.

Cyfrowa Szkoła współpracuje też z wieloma firmami. Programy i aplikacje dostarczają i testują tutaj m.in. Vulcan i Oxford University Press.

Efekt cyfryzacji? Nauczyciele mają więcej możliwości, by zainteresować uczniów wiedzą. A dzieci – uczą się chętniej. W salach klasowych nauczyciele mają do dyspozycji tablice interaktywne z notebookiem oraz dostęp do szybkiego internetu. Dzięki temu w każdej chwili mogą wyświetlać na tablicach prezentacje, filmy, urozmaicać lekcje przy pomocy specjalnych programów dydaktycznych przygotowanych właśnie z myślą o cyfrowych szkołach.

Cyfrowa szkoła. Pod Warszawą znajdziesz najlepszą z nich

Mogą też poprosić dzieci o odrobienie pracy domowej w wirtualnej chmurze.
Cyfryzacja przynosi korzyści też rodzicom. Oceny i informacje o postępach uczniów i realizowanym programie – zapisywane są w elektronicznym dzienniku. Dzięki temu rodzice mogą na bieżąco śledzić postępy dzieci i utrzymywać stały kontakt z nauczycielami.

Microsoft chce doświadczenia zdobyte w Ząbkach wykorzystać w innych szkołach. - Chcieliśmy stworzyć modelową cyfrową placówkę, która mogłaby stanowić wzór dla innych, m.in. dla tych, które uczestniczą w rządowym programie "Cyfrowa szkoła" i zastanawiają się nad dalszą drogą rozwoju - mówi Cecylia Szymańska-Ban.

Cyfrowe technologie wdraża coraz więcej szkół. Problemem są ograniczone środki. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało i przeprowadziło w latach 2012-2013 we współpracy z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji pilotażowy program rządowy "Cyfrowa szkoła". W ramach projektu zakupiono sprzęt, programy, aplikacje o łącznej wartości 46,5 mln zł dla ponad 400 szkół - wynika ze sprawozdania Ministerstwa Edukacji Narodowej, które w początkach marca przyjął rząd. To jednak kropla w morzu potrzeb. Cyfryzacja szkół będzie jednym z priorytetów w ramach unijnych funduszy na edukację na lata 2014-2020. Pieniądze na ten cel zarezerwowano m.in. w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój i w programach regionalnych.

Joanna Pieńczykowska

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto