Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich. Warszawskie placówki biorą udział w akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Po raz kolejny rusza akcja „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich” dzięki której zwiększa się dostępność polskich zbiorów muzealnych. Promuje ona także rezydencje polskich monarchów, jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku lista jest naprawdę okazała i obejmuje osiem lokalizacji.

Ze wszystkich ośmiu lokalizacji, które wezmą udział w akcji trzy to stołeczne muzea. Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Zamek Królewski zaprasza na bezpłatne zwiedzanie Trasy Królewskiej wraz ze znajdującymi się na niej wystawami czasowymi oraz ekspozycji stałej w pałacu Pod Blachą.

Bartłomiej Syta

Będzie można zobaczyć odrestaurowane wnętrza apartamentów króla Stanisława Augusta, w tym sale reprezentacyjne, składające się na Apartament Wielki, oraz Apartamenty Królewskie, czyli pomieszczenia mieszkalne ostatniego króla Polski. W trasę zwiedzania włączone zostały także wystawy czasowe: „Chopin. Salon romantyczny”, „Albumy prof. Stanisława Lorentza. Dokumentacja historii odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie”, „Traktat ryski – odzyskane dziedzictwo. 100-lecie traktatu ryskiego na Zamku”, „Skarby Stanisława Augusta. Złote monety kolekcjonerskie Narodowego Banku Polskiego”.

Zamek Królewski w Warszawie jest otwarty dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00). Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek do odebrania w kasie Zamku. Pałac Pod Blachą jest otwarty w środy, soboty i niedziele w g. 10-17 (ostatnie wejście o g. 16). Nie zabraknie także specjalnej oferty edukacyjnej zarówno dla dzieci i młodzieży.

Krystian Dobuszyński

Łazienki Królewskie udostępnią natomiast dla zwiedzających w listopadzie:

  • Pałac na Wyspie - jeden z najcenniejszych polskich zabytków w stylu klasycystycznym, z Królewską Galerią Obrazów,
  • Starą Oranżerię, w której znajdują się Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata, Galeria Rzeźby Polskiej z pracami niemal wszystkich najwybitniejszych polskich artystów, tworzących od początku XIX w. do połowy XX w., a także Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich,
  • Pałac Myślewicki, w którym zachowały się oryginalne polichromie Jana Bogumiła Plerscha, m.in. widoki Rzymu i Wenecji,
  • Koszary Kantonistów, w których eksponowane są wystawy stałe „Las” i „Oko w oko” oraz wystawa czasowa „Co wiemy o grzybach?”,
  • Stajnie Kubickiego, w których mieszczą się dwie wystawy stałe: „Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego” i „Królewska Manufaktura Tkacka”.

Ponadto przez cały listopad dostępna jest wystawa „Chocim 1621”. Prezentuje cenne, niezwykle zdobione uzbrojenie używane niegdyś w armiach Orientu oraz w Polsce i na Litwie. Ekspozycja, która mieści się w nowo wyremontowanych Stajniach Kubickiego, powstała z okazji 400-lecie wojny chocimskiej, czyli jednego z największych sukcesów militarnych szlacheckiej Polski. Otwarta jest od wtorku do czwartku w godz. 10.00-16.00 oraz od piątku do niedzieli w godz. 10.00-18.00.

Grzegorz Jakubowski

Ostatnia z warszawskich placówek - Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, w ramach „Darmowego listopada w rezydencjach królewskich” przygotowało specjalne spacery i warsztaty:

  • „Zobacz pałac” - weekendowe oprowadzanie dla młodzieży i dorosłych skupiające się na historii oraz wystroju pałacowych wnętrz. Edukatorzy opowiedzą o etapach budowy rezydencji, architektach, malarzach, rzeźbiarzach oraz jego słynnym właścicielu – królu Janie III. Zwiedzający będą rozszyfrowywać symbolikę ukrytą w obrazach i rzeźbach, a także poznają funkcje pomieszczeń i przedmiotów, które spotkają na trasie zwiedzania (soboty i niedziele, godz. 11.00 i 13.00),
  • „Jeden dzień z życia Jego Królewskiej Mości” - warsztaty skierowane do dzieci w wieku od 6 lat i ich opiekunów o życie dworu polskiego,
  • „Zwykłe - niezwykłe komnaty” – trzy spacery tematyczne, które zabiorą dorosłych w podróż w świat porcelany, roślin i zwierząt: „Kobaltem malowane”, „Królowa Róża i jej dwór”, „Na łowy”. Punktem wyjścia będą nieoczywiste pomieszczenia wilanowskiego pałacu, których wyposażenie i zdobienia staną się inspiracją do działań twórczych (12, 19, 26 listopada godz.13.00).

Liczba miejsc na spacerach i warsztatach w wilanowskim muzeum jest ograniczona - bezpłatne wejściówki można pobierać w kasie Muzeum w dniu spotkania lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie. Dla grup szkolnych Muzeum przygotowało bezpłatne zajęcia edukacyjne - więcej informacji na stronie internetowej muzeum. Na zajęcia dla grup wymagana jest uprzednia rezerwacja. Jedna grupa zorganizowana może liczyć nie więcej niż 15 osób.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto