Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drogowcy sprawdzili bezpieczeństwo na ponad 3 tys. przejść dla pieszych. Nigdzie na świecie nie prowadzono tak kompleksowego audytu

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
ZDM / zdjęcie ilustracyjne
Drogowcy podsumowali kontrole przejść dla pieszych. W tym roku sprawdzono ich 1085 w pięciu dzielnicach, co od początku 2016 roku daje łącznie ponad trzy tysiące sprawdzonych zebr. Prawdopodobnie nigdzie na świecie nie prowadzono tak kompleksowego audytu na tak dużą skalę - chwali się Zarząd Dróg Miejskich. Szczegóły w artykule poniżej.

Drogowcy podsumowują wielki audyt na zebrach

Zarząd Dróg Miejskich podsumował audyt bezpieczeństwa przejść dla pieszych. Proces kontroli, ze względu na skalę, został rozłożony na kilka lat. W 2019 roku badaniem objęte było 1085 przejść w pięciu dzielnicach: w Wawrze zbadano 348 przejść, we Włochach - 229, na Pradze Północ - 155, na Bemowie - 171, a na Żoliborzu 182 zebry. Oznacza to ponad trzy tysiące (dokładnie 3084) sprawdzonych przejść od początku 2016 roku.

Zobaczcie też:

Po pasach na tramwaj. Wyznaczono naziemne przejście do przys...

Pierwsi na świecie

Audytorzy badają bezpieczeństwo przejść pod kątem ok. 30 kryteriów. Wśród nich są kwestie związane z geometrią jezdni, organizacją ruchu oraz oświetleniem ulicznym. Do audytu dodatkowo wykorzystywane są m.in. dalmierze, kółka pomiarowe czy specjalne urządzenia badające natężenie światła na przejściu dla pieszych oraz w jego okolicy.

- Metodyka oceny Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i oświetlenia opracowana na potrzeby Warszawy jest wyjątkowa – prawdopodobnie nigdzie na świecie nie prowadzono tak kompleksowego audytu w tak dużej skali - chwalą się drogowcy.

Zobaczcie też:

Plac Narutowicza wreszcie przebudowany? Zwężona droga, mniej...

''Wystąpienie pomyłki było niemal niemożliwe''

Jak podkreśla ZDM, ''podejście drogowców do tematu audytu nieosygnalizowanych przejść dla pieszych było niezwykle profesjonalne i szczegółowe''. Przepisy pozwalają na to, aby osoba posiadająca certyfikat audytora mogła sama przeprowadzić cały audyt. W Warszawie zdecydowano się jednak na stworzenie 3-4 osobowych zespołów złożonych z osób o różnych kompetencjach i doświadczeniach, aby na problemy spojrzeć z każdej możliwej perspektywy. W szczytowych momentach cały zespół liczył prawie 50 osób, a w jego skład wchodzili audytorzy, ich asystenci, oświetleniowcy, zaplecze biura, informatycy oraz osoby mierzące natężenie ruchu pieszego.

- W procesie audytowania profesorowie i doktorzy nie oceniali pracy zza biurek. Każdy z nich wyszedł w teren, aby wykonywać pomiary i obliczenia - podkreśla ZDM.

Specjalnie opracowana metodyka audytu sprawiła, że wystąpienie pomyłki było niemal niemożliwe. Audytor po przeprowadzeniu badań przyznawał oceny, określał zagrożenia, a następnie wskazywał zalecenia. Po tym etapie następowało sprawdzenie krzyżowe. Drugi audytor otrzymywał szczegółowe wyniki i na tej podstawie oceniał pierwszego audytora. W przypadku rozbieżności wprowadzany był trzeci audytor – rozjemca. Taka metodyka pozwoliła na wypracowanie najlepszych rozwiązań.

Zobaczcie też:

Nowa Górczewska. Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął prace nad z...

Sześć dzielnic do sprawdzenia

W 2020 roku do sprawdzenia pozostają przejścia na Białołęce (270 przejść), w Wesołej (116 przejść), w Rembertowie (109 przejść), na Wilanowie (117 przejść), w Ursusie (161 przejść) i na Woli (320 przejść). W ten sposób liczba skontrolowanych przejść wyniesie ponad cztery tysiące (dokładnie 4179 przejść, czyli wszystkie zebry na drogach zarządzane przez ZDM).


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto