Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fabryka Norblina uzyskała pozwoleniem na użytkowanie. Prace trwały niemal cztery lata

Redakcja
Rewitalizacja Fabryki Norblina, zlokalizowanej na warszawskiej Woli, dobiegła właśnie końca. Prace trwały w sumie 46 miesięcy, a obecnie rozpoczęły się przygotowania do otwarcia pierwszych konceptów. Jak informuje Grupa Capital Park, odpowiedzialna za odrestaurowanie, obiekt otrzymał pozwolenie na użytkowanie.

Oficjalnie zakończyliśmy prace budowlane. Za nami niemal 4 lata rewitalizacji, a także pracy nad nowoczesnymi budynkami skomponowanymi z historyczną architekturą. Organizacja robót na zabytkowym i tak gęsto zabudowanym terenie była wielkim wyzwaniem, przy którym pracowało w szczytowych momentach ponad 1000 pracowników i ponad 100 konserwatorów. W proces budowlany zaangażowanych było wiele specjalistycznych firm zajmujących się pracami przy skomplikowanym podziemiu, instalacjami, robotami budowlanymi czy konserwacją zabytkowych budynków i maszyn – powiedziała Sylwia Filewicz, Head of Development&Construction Grupy Capital Park, odpowiedzialna za realizację procesu budowlanego. – Przyszło nam wykonywać unikatowe operacje budowlane jak przesuwanie jednego z zabytkowych budynków w całości, czy podwieszanie dwóch innych – dodała.

Fabryka Norblina uzyskała pozwoleniem na użytkowanie. Prace ...

Prace budowlane na prawie 2-hektarowym terenie dawnej Fabryki Norblin, wystartowały w listopadzie 2017 roku. Jednak sam proces przygotowawczy do rewitalizacji, m.in. opracowywanie koncepcji zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, gromadzenie niezbędnej dokumentacji czy uzyskiwanie wymaganych zezwoleń, trwał prawie 10 lat.

Aktualnie ten ważny na warszawskiej mapie obiekt otrzymał pozwolenia na użytkowanie. Już niebawem pierwsi najemcy zaczną stopniowo udostępniać swoje koncepty odwiedzającym.

- Przez kilka najbliższych miesięcy toczyć się będą jeszcze prace wykończeniowe i aranżacyjne poszczególnych najemców. W najbliższych tygodniach powrócą do nas ostatnie maszyny, będą wykonywane przy nich jeszcze prace estetyzujące. Przed nami także prace przy multimedialnych atrakcjach w Muzeum Fabryki Norblina – wyjaśniła Sylwia Filewicz.

W najbliższych miesiącach prace aranżacyjne i porządkowe będą konieczne do przeprowadzenia przede wszystkim wewnątrz lokali najemców – zarówno w obiektach zabytkowych, jak i w nowej części biurowej. Zewnętrzny teren jest już gotowy, pojawiła się tam nowa roślinność. W niedalekiej przyszłości ma zostać uruchomiony automatyczny, podziemny parking dla rowerów.

Jesteśmy niezwykle dumni, że po 13 latach intensywnej pracy będziemy mogli ponownie otworzyć ten teren dla wszystkich. Przygotowaliśmy oryginalną ofertę z wyróżniającymi się konceptami kulturalnymi, rozrywkowymi czy gastronomicznymi i będziemy ją odsłaniać sukcesywnie przez kolejne miesiące – podała Kinga Nowakowska, dyrektor operacyjna i członkini zarządu Grupy Capital Park, odpowiedzialna za realizację Fabryki Norblina. – Przed nami m.in. uruchomienie KinoGram i pierwsze wydarzenia współorganizowane z Gildią Reżyserów Polskich, a także powrót BioBazaru. Wszystkie otwarcia i atrakcje będą komunikowane w aplikacji mobilnej Fabryki Norblina. Za jej pomocą zapłacimy też za parking, kupimy bilet do kina czy poznamy ścieżki zwiedzania multimedialnego muzeum.

Prawie 2-hektarowy teren dawnej fabryki Norblin, Bracia Buch i T. Werner na warszawskiej Woli trafił do portfolio Grupy Capital Park w 2008 r. Obszar ten jest jednym z symboli warszawskiego przemysłu. Inwestor zachował zabytkowy układ 10 pofabrycznych budynków oraz 50 maszyn i urządzeń (42 z nich znajdują się w rejestrze zabytków).

Według zapowiedzi mieszkańcy już we wrześniu będą mogli skorzystać z autorskiego kina butikowego KinoGram. 18 września otworzy się ponownie BioBazar, czyli pierwszy w Polsce targ z ekologiczną, certyfikowaną żywnością.
Z końcem miesiąca swoją działalność rozpocznie galeria sztuki FlowArt House. Od października dostępne będzie Muzeum Fabryki Norblina, a ścieżki multimedialnego zwiedzania będą sukcesywnie wzbogacane i uzupełniane. W październiku warszawiacy będą mogli wybrać się do FoodTown – strefy gastronomicznej położonej w pięciu zabytkowych halach fabrycznych. Otwarty zostanie również Piano Bar z muzyką na żywo.

Fabryka Norblina uzyskała pozwoleniem na użytkowanie
Grupa Capital Park

Następne miesiące przyniosą otwarcie kolejnych lokali, kawiarni i restauracji, takie jak Soul Food, pub z piwem kraftowym i Blue Cactus.

Ponadto zrewitalizowana Fabryki Norblina będzie wyposażona w drogerię, aptekę, monobrandowy sklep z autorską nalewką, kwiaciarnię czy sklep jubilerski.

Oferta zostanie poszerzona w przyszłym roku, kiedy powstanie pierwsza w Polsce digitalowa galeria sztuki – Art Box Experience, a także Muzeum Apple.

Fabryka Norblina to kompleks o powierzchni ponad 65 tys. m kw. Za rewitalizację obiektu odpowiada Grupa Capital Park.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto