Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ferie 2024 bez nudy. Dla uczniów przygotowano masę atrakcji i ciekawe warsztaty

OPRAC.:
Milena Chmielewska
Milena Chmielewska
Na jakie atrakcje mogą liczyć dzieci?
Na jakie atrakcje mogą liczyć dzieci? NaM
Filmowe warsztaty, zajęcia lodowo – sensoryczne czy wycieczka do Muzeum Fabryki i Kinematografii w Łodzi. Co przygotował Miejskie Dom Kultury ?

Ferie zimowe to czas, kiedy miasto staje się oazą pełną przygód, kreatywności, nauki i zabawy. Miejski Dom Kultury „Ratusz” przygotował niezapomnianą podróż przez zimowy świat Zduńskiej Woli i nie tylko.

– W tym roku charakteryzować nas będzie różnorodność tematów. W pierwszym tygodniu przerwy zimowej zaprosimy dzieci do stworzenia filmu animowanego. W drugim tygodniu nie zabraknie śniegu, pokarmu dla zwierząt w mroźne dni i wesołej zabawy przy muzyce. Zaproponujemy również ,,podróż w czasie”, zwiedzając dwa historyczne obiekty: Muzeum Fabryki i Kinematografii w Łodzi – zachęcają animatorki MDK Ratusz.

Co dokładnie będzie się działo?

I tydzień ferii ,,Na filmowym szlaku” – animacja poklatkowa

termin: 29.01.2024 r. – 02.02. 2024 r., godz. 10:00 – 14:00
wiek uczestników: 8-14 lat
cena: 200 zł/os za cały tydzień (zapisujemy dzieci na cały tydzień, nie na poszczególne dni)

W programie: warsztaty z animacji poklatkowej.

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z techniką i stworzą krótki film animowany. Wspólnie opracujemy scenariusz, wymyślimy i wykonamy elementy animacji i na końcu je ożywimy. Następnie nagramy dialogi lub dźwięki animacji. Premiera animacji odbędzie się na Facebooku.
Na warsztaty zapraszamy wszystkich, którzy lubią dobrze się bawić i chcą rozwijać swoją kreatywność. Tutaj rozwiniesz umiejętności pracy zespołowej oraz zdolności do opowiadania historii za pomocą obrazów i dźwięków.

Zajęcia poprowadzi Daniel Kiermut, animator kultury, trener, muzyk i aktor. Od wielu lat tworzy zdjęcia, filmy i animacje dla organizacji pozarządowych i instytucji kultury.

II tydzień ferii – ,,Śladami zimy”

termin: 05.02.2024 r. – 07.02.2024 r., godz. 10:00 – 14:00
wiek uczestników: 7-12 lat

Prowadzenie: animatorki MDK Sylwia Zbijewska, Wioletta Jagiełło oraz instruktor muzyki Witold Furmańczyk.

Cena: 100 zł/os za trzy dni (dzieci zapisujemy na 3 pełne dni, nie na poszczególne warsztaty czy pojedyncze dni)

Cena obejmuje opiekę wychowawców i instruktorów, materiały plastyczne i edukacyjne oraz realizację autorskiego programu.

Poniedziałek „Zimowa prognoza pogody” – 5 lutego

Zajęcia: lodowo-sensoryczne łapki.

Na warsztatach dzieci stworzą: lodową ciecz nienewtonowską, zimowe gniotki, śnieżne kule, sensoryczny upominek, stworzą także improwizacyjną scenkę, która przedstawi prognozę pogody. Wykorzystają przy tym zrobione wcześniej sensoryczne masy.

Wtorek „Zima w przyrodzie” – 6 lutego

Podczas zajęć opowiemy sobie o zimowym śnie w przyrodzie, o norkach dla zwierząt, odpowiemy na pytanie czy wszystkie ptaki odlatują z Polski. Dzieci dowiedzą się czym i kiedy dokarmiać ptaki.

Na warsztatach dzieci zrobią kule dla ptaków (pokarm), wspólnie wykonamy karmniki, dzieci wykonają makietę, o tym jak zwierzęta radzą sobie zimą.

Środa „Muzyczno-zimowe dzieło sztuki” – 7 lutego

Do wspólnego muzykowania wykorzystamy bum bum rurki, które świetnie sprawdzają się w nauczaniu podstawowych elementów muzyki: rytmu, melodii oraz harmonii. Bum bum rurki przygotują dzieci do dalszych działań muzyczno-ruchowych.

Dla najmłodszych przygotujemy zabawy ruchowe w rytm muzyki ( będziemy się turlać, biegać, tańczyć zostawiając kolorowe ,,maziaje” na dużym formacie). Powstanie zimowe dzieło sztuki. Będą też zabawy integracyjno – ruchowe.

Czwartek i piątek wycieczki / warsztaty terenowe

Muzeum Fabryki w Łodzi – ul. Drewnowska
termin: 08.02.2024
9:15 / 9:20 wyjazd spod MDK Ratusz i filii MDK os. Karsznice, powrót ok. 14:00

wiek uczestników: 8-14 lat
cena wycieczki: 55 zł /os
cena obejmuje: koszty transportu, ubezpieczenie, opiekę wychowawców, bilety wstępu, zwiedzanie z przewodnikiem, organizację warsztatów

W programie:

Zwiedzanie muzeum.
Muzeum Fabryki to miejsce, gdzie odkryjecie historię zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego w drugiej połowie XIX wieku.

Poznacie dzieje przemysłowej fortuny Poznańskich, rozwój zakładów, technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną pracę dawnych robotników. Na wystawie dzieci obejrzą zdjęcia, dokumenty, filmy, plany architektoniczne, próbki surowców i produktów fabryki. W Muzeum Fabryki dzieci dowiedzą się jaką długą drogę musi przejść bawełna, by znaleźć się w sklepie odzieżowym.

W programie wycieczki znajdą się również warsztaty.

Warsztaty: Tkanina i co dalej…
Zajęcia skupią uwagę dzieci na zagadnieniu wykańczania tkaniny. Uczestnicy zaprojektują wzór, według którego wykonują stempel służący do zadrukowania fragmentu bawełnianej tkaniny.

Muzeum Kinematografii w Łodzi
termin: 09.02.2024 r.
godz. 8:30 / 8:45 wyjazd spod MDK Ratusz i filii MDK os. Karsznice, powrót ok. godz. 15:00

wiek uczestników: 8-14 lat
cena wycieczki: 55 zł /os
cena obejmuje: koszty transportu, ubezpieczenie, opiekę wychowawców, bilety wstępu, zwiedzanie z przewodnikiem, organizację warsztatów

W programie:

Zwiedzanie z przewodnikiem ścieżki edukacyjnej.
Dzieci zaczerpną wiedzy na temat narodzin przemysłu kinowego, gwiazd ekranu i pierwszych domowych seansów filmowych. Wspólnie sprawdzimy, dlaczego zabytkowe wnętrza pałacu fabrykanckiego stały się gotową scenografią dla licznych produkcji kinowych i seriali. Film to dzieło zbiorowe angażujące wiele osób i instytucji. Na wystawie obok reżyserów i aktorów poświęcimy uwagę przedstawicielom najróżniejszych zawodów filmowych: operatorom, scenografom, animatorom, montażystom, kaskaderom czy pirotechnikom. Zaprezentujemy obiekty związane z ich profesjami oraz finalnym dziełem pracy – gotowym filmem kinowym lub telewizyjnym.

W programie wycieczki znajdą się również warsztaty.

Lekcja muzealna. Młodzi uczestnicy wezmą udział w zabawie z bajkowymi puzzlami. W programie zajęć będą twórcze zagadki i rymowane quizy. Dzieci w czasie wspólnej zabawy z edukatorem uporządkują informacje i zdobędą nową wiedzę o bohaterach bajek, poznając zarazem niektóre z tajemnic warsztatu animatora.

Magiczny seans z kliszy, czyli dzieci w roli narratorów najsłynniejszych bajek. Dzieci nauczą się odbioru treści wizualnych, angażując się jednocześnie w kreatywny proces narracji. W formie zabawy zapoznają się z historią techniki filmowej, samodzielnie odnajdą ukryte na wystawach przedmioty, przyjrzą się kliszy filmowej oraz poznają zasadę działania diaskopu.

Zapisy startują 3 stycznia 2024 roku na stronie internetowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto