Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata. Tydzień koncertów i zabaw

baw
Festiwal Wszystkie Mazurki Świata
Festiwal Wszystkie Mazurki Świata materiały prasowe
Przed nami tydzień koncertów, całonocnych zabaw, warsztatów. Młodsi i starsi będą mogli nauczyć się tańczyć oberka, śpiewać mazurki, ćwiczyć grę na skrzypcach, harmonii i basach. Od 21 do 26 kwietnia odbędzie się w Warszawie kolejny wiosenny karnawał - festiwal „Wszystkie Mazurki Świata”.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata, 21-26 kwietnia, Na warsztaty i do klubów festiwalowych wstęp wolny, na koncerty bilety od 20 – 25 zł


Festiwal, który już od pięciu lat promuje polską muzykę tradycyjną, w tym roku nosi tytuł „Mistrzowie i uczniowie”. Ta formuła przenosi nas w świat tradycji przekazu ustnego, kiedy wiedzę zdobywało się bezpośrednio od nauczyciela. Mistrzowie to doświadczeni wiejscy skrzypkowie, śpiewacy, harmoniści, którzy od początku festiwalu są jego najważniejszymi gośćmi wystąpią na koncertach, poprowadzą warsztaty, zagrają do tańca. Uczniowie, to młode pokolenie pasjonatów, którzy u nich praktykują, choć często geograficznie dzieli ich duży dystans.

- Kiedy przed pięciu laty inicjowaliśmy festiwal „Wszystkie Mazurki Świata” głównym naszym celem było jak najszersze dodarcie z komunikatem, że polska muzyka tradycyjna to nie jest zamknięty za szybą eksponat muzealny, ale żywa i aktualna formuła na bycie tu i teraz, na ekspresję, zabawę i uczestnictwo w kulturze - mówi Janusz Prusinowski, dyrektor artystyczny festiwalu. Ten cel w ciągu pięciu lat udało się w stu procentach osiągnąć - coraz więcej osób gra tą muzykę, a niektórzy tak dobrze, że mogą w koncertach wystąpić u boku swych nauczycieli.

Czytaj także: Z aparatem po prawej stronie Wisły. Nasz fotograf uwiecznił historyczne kapliczki

Program koncertów to obraz mozaiki środowisk praktykujących muzykę tradycyjną, która powstała w Polsce w ciągu ostatnich lat, między innymi za sprawą festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”.
Środa 22 kwietnia poświęcona będzie w całości muzyce z Kielecczyzny. Wykonawców starszego pokolenia m. in. klarnecistę Stanisława Witkowskiego, skrzypka Jana Ogonowskiego wesprze na scenie grupa ich uczniów – kapela Tęgie Chłopy. W klubie festiwalowym muzycy jazzowi, m.in. Marcin Pospieszalski, będą interpretować kieleckie motywy. W czwartek 23 kwietnia oprócz muzyki tradycyjnej usłyszymy nową kompozycję Jakuba Sarwasa na zespół góralski pt. „Sobótka” w wykonaniu zespołów Wałasi i Królestwo Beskidu. Muzycy z Austrii (zespół Simona Waschera) zaprezentują tradycyjną muzykę z różnych regionów tego kraju, m.in. lendlery, którymi inspirował się Mozart i jego następcy. W pozostałych koncertach usłyszymy muzykę z radomskiego, z Beskidu Śląskiego (Kapela Byrtków), Beskidu Żywieckiego (Wałasi), z łowickiego (Sławomir Czekalski) a także pieśni z Kurpiów.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata. Targowisko Instrumentów

Na festiwalu nie zabraknie barwnego Targowisko Instrumentów. W Fortecy na ul. Zakroczymskiej przez całą sobotę będzie można nie tylko kupić unikalne instrumenty – dudy, baraban, cymbały, sukę biłgorajską, ale też obejrzeć pokazy gry i procesu produkcji niektórych z nich. W tym roku zaplanowano bogatą ofertę zajęć dla dzieci - Małe Mazurki odbędą się w sobotę (25.04) i w niedzielę (26.04), w trzech różnych lokalizacjach - na Targowisku Instrumentów, w Państwowym Muzeum Etnograficznym i w Fundacji Sto Pociech. Kulminacją a zarazem zakończeniem tygodnia wypełnionego koncertami, warsztatami i klubami festiwalowymi będzie sobotnia Noc Tańca – zagra na niej ponad dwadzieścia znakomitych kapel z Polski i nie tylko.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto