Dodaj ocenę firmy
Klasztor i parafia p.w. Matki Bożej Anielskiej

Klasztor i parafia p.w. Matki Bożej Anielskiej

adres:
02-679 Warszawa, ul. Modzelewskiego 98a
tel:
(22) 848-42-35
e-mail:
www:
http://www.franciszkanie-mokotow.pl/
Zobacz na mapie

W r. 1947 zakupiono z funduszów Polonii amerykańskiej pięcio­piętrowy dom zniszczony w czasie powstania warszawskiego, kiedy to zwany "pudełkiem" stanowił jeden z głównych punktów oporu Mokotowa. Po dokonaniu remontu i adaptacji części gmachu mieściło się tutaj w latach 1948-50 "Antonianum" - kaplica prywatna i internat dla zamiejscowych chłopców uczących się w okolicznych gimnazjach i pragnących poświęcić się na służbę Bogu w zakonie franciszkańskim. W czerwcu 1950 r. zakonnicy, zmuszeni wyjątkowo niesprzyjającymi okolicznościami, wydzierżawili dom Stowarzyszeniu "Pax", które otwarło w nim Męskie Liceum Ogólnokształcące im. św. Augustyna oraz internat. Zakonnicy zostawili sobie pomieszczenia na parterze, gdzie już 9 kwietnia 1949 r. otwarli kaplicę publiczną. W latach 1965-69 kaplica otrzymała nowy, odpowiadający wymogom odnowionej liturgii wystrój wnętrza, według projektu inż. arch. Władysława Pieńkowskiego. Wykonane temperą na gipsie obrazy: Ostatniej Wieczerzy, Matki Hożej, św. Józefa i św. Antoniego, a także Droga Krzyżowa (mozaika szklana i gips polichromowany) są dziełem Marii Hiszpańskiej Neumann. Krucyfiks wykonał Antoni Rząsa. Całość wnętrza została zaliczona do wybitniejszych osiągnięć współczesnej sztuki sakralnej w Polsce. Uroczystego poświęcenia kaplicy dokonał dnia 9 kwietnia 1969 r. Stefan kard. Wyszyński, Prymas Polski. Równocześnie poświęcił on i odsłonił tablicę pamiątkową ku czci poległych w budynku obecnej kaplicy 44 powstańców Kompanii 03 batalionu Olza pułku AK "Baszta". Z biegiem lat kaplica stała się świątynią rektoralną i filią parafii św. Michała, a od 1 września 1983 r. kościołem parafialnym dla osiedla Wierzbno.

Zabiegi o budowę kościoła, zakonnicy podejmowali już od 1965 r. Jednakże dopiero po 20 latach zostały one uwieńczone ostatecznym powodzeniem. Zakon otrzymał od miasta parcelę na osiedlu Wierzbno i tam przystąpił do budowy nowego kościoła i klasztoru pod wezw. Matki Bożej Anielskiej, zaprojektowanych przez architektów warszawskich: mgr inż. arch. Stefana Kuryłłowicza , i mgr inż. arch. Jakuba Waclawka z zespołem. Dnia 28 kwietnia 1985 r. bp Jerzy Modzelewski, sufragan warszawski, poświęcił plac budowy, a 17 września 1987 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp dokonał aktu wmurowania kamienia węgielnego w fundamenty wznoszonego kościoła i klasztoru. Obecnie klasztor jest już prawie całkowicie wykończony i wszyscy bracia mie­szkają W nowym domu.

W październiku 1992 r. Kuria Generalna Zakonu Braci Mniejszych w Rzymie utworzyła w nowym domu Centrum Franciszkańskie dla Europy Wschodniej i Azji Północnej, podlegające Sekretariatowi Generalnemu do spraw Ewangelizacji Misyjnej.

W dniu 9 grudnia 2000 r. Prymas Polski Józef kard. Glemp konsekrował wybudowaną świątynię, od tego czasu kościół górny służy wiernym parafii.

Zgłoś błąd

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.