Wybierz region

Wybierz miasto

  Jak charakter białek wpływa na nasze zdrowie? // Dowiedz się na Placu Defilad

  Plac Defilad
  Warszawa, ul. Pl. Defilad/1, +48 22 620 21 02

  19:00 Czwartek, 30 lipca

  • Wstęp wolny

  Wiedzieliście, że białka - podobnie jak ludzie - mogą być otwarte, spięte, z trudem nawiązywać kontakty albo być bardzo towarzyskie? Tak właśnie jest, tylko co to dla nas oznacza?

  Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Dowiedz się na Placu Defilad”, w ramach którego o wybranych przez siebie tematach „ludzkim językiem” opowiadają zwycięzcy i finaliści FameLab Poland - organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i British Council międzynarodowego popularyzatorskiego konkursu, który zachęca młodych naukowców do zabierania głosu publicznie.

  Tym razem Mgr Mariusz Gogól* przybliży nam fascynujący świat cząsteczek i wyjaśni, CO MA WSPOLNEGO ARBUZ Z TWOIM NASKORKIEM ORAZ JAK CHARAKTER BIAŁEK WPŁYWA NA STAN ZDROWIA KAŻDEGO Z NAS. Będziecie mogli posłuchać go w niezobowiązującej atmosferze, popijając sobie coś ze szklanki lub z kieliszka. Po wykładzie zachęcamy do zadawania pytań i dyskusji!

  Więcej o tematyce spotkania:
  Białka, podobnie jak ludzie, mogą być otwarte, spięte, z trudem nawiązywać kontakty albo wręcz przeciwnie być bardzo towarzyskie. Prezentowane zachowanie zależy od niewielkich zmian w obrębie ich cząsteczki, które dotyczy budujących je cegiełek zwanych aminokwasami. Czasem może zostać coś do nich dodane, kiedy indziej coś usunięte a czasem nawet mogą być całkowicie zastąpione przez cegiełki mające zupełnie inne właściwości. Taka zmiana wpływa na losy białka w naszym organizmie. Z jednej strony takie modyfikacje mogą przyczyniać się do prawidłowej pracy organizmu, będąc koniecznym np. do tworzenia zdrowego naskórka, z drugiej strony leżeć u podstawy rozwoju groźnych chorób jak np. stwardnienie rozsiane czy reumatoidalne zapalenie stawów.

  * Mariusz Gogól – finalista FameLab Poland 2015, doktorant w Zakładzie Biochemii Analitycznej UJ. W wieku 7 lat myślał o paleontologii, potem archeologii, aż w końcu został biologiem. Specjalizuje się w biochemii. Oprócz nauki pasjonuje go: śpiew ludowy z różnych części świata, grafika artystyczna i poezja Bolesława Leśmiana. Jest chyba jednym z niewielu doktorantów, którzy lubią prowadzić zajęcia laboratoryjne.
  Prezentacja M. Gogóla podczas tegorocznego półfinału konkursu FameLab zatytułowana była „Wróg u bram, czyli batalia z grzybem”, zaś w finale tłumaczył, co brytyjski angielski ma wspólnego z... chorobami jamy ustnej.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  [QUIZ] Czy umiesz odwalać fuszerkę? Zbuduj najgorszy dom na świecie