Wybierz region

Wybierz miasto

  Marsz Pamięci i otwarcie wystawy "Zachowajmy ich w pamięci"

  Park Powstańców Warszawy
  Warszawa, ul. Redutowa/

  18:00 Środa, 5 sierpnia

  • Wstęp wolny

  5 sierpnia 2015 r. (środa) w Parku Powstańców Warszawy na Woli nastąpi inauguracja wystawy poświęconej ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego pt. „Zachowajmy ich w pamięci”. Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających do 22 października 2015 r. Otwarciu wystawy będą towarzyszyły oficjalne uroczystości oraz Marsz Pamięci.

  Muzeum Powstania Warszawskiego chce przywrócić pamięć o mieszkańcach Warszawy, którzy zginęli lub zaginęli bez wieści oraz w symboliczny sposób przywrócić ich tożsamość, którą chcieli im odebrać niemieccy okupanci. Na wystawie zostanie zaprezentowanych około 60 tysięcy nazwisk poległych lub zaginionych bez wieści warszawiaków. Imiona i nazwiska będą wzbogacone dodatkowymi danymi, tj. datą urodzenia i ostatnim miejscem pobytu. To największy dostępny zbiór danych dotyczących osób, które zginęły w trakcie Powstania Warszawskiego.

  Oficjalne uroczystości w hołdzie ludności cywilnej Woli, rozpoczną się o godz. 18:00 przy Pomniku Pamięci 50 tys. mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców w trakcie Powstania Warszawskiego 1944 r., w rozwidleniu ul. Leszno i Al. Solidarności.
  Po części oficjalnej, o godz. 19:00, nastąpi Marsz Pamięci - uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy. Marsz jest jednym z ważniejszych wydarzeń o masowym charakterze, zaplanowanym w ramach obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

  Zwieńczeniem marszu będzie otwarcie wystawy wzdłuż alei głównej Parku Powstańców Warszawy, który mieści się tuż obok Cmentarza Wolskiego i Cmentarza Powstańców Warszawy. Wystawa w postaci, białych brył z wypisanymi nazwiskami poległych, będzie wieczorami podświetlana, dzięki czemu zagwarantuje czytelność oraz symbolizując znicz, będzie oczywistym sposobem złożenia hołdu ofiarom.

  Osoby, które wezmą udział w uroczystościach otrzymają świece, które będzie można zapalić w wybranym przez siebie miejscu upamiętniającym poległych oraz biogramy poświęcone mieszkańcom stolicy. Wszystkie osoby posiadające informacje o poległych lub zaginionych, będą mogły podzielić się swoją wiedzą, poprzez kontakt z Działem Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Jak dobrą masz pamięć? Co wydarzyło się w roku 2018? QUIZ