Wybierz region

Wybierz miasto

  Otwarcie wystawy: Marek Piasecki, Józef Robakowski, Przełamywanie fotografii

  Galeria Asymetria w Warszawie
  Warszawa, ul. Jakubowska/16, +48 72 937 06 20

  18:00 Sobota, 24 czerwca

  • Wstęp wolny

  Marek Piasecki (ur.1935) i Józef Robakowski (ur. 1939) należą do pokolenia artystów, naznaczonych katastrofą II wojny światowej. Pierwszy, po upadku powstania warszawskiego – kiedy dom rodzinny zostaje zniszczony – przeprowadza się do Krakowa, drugi po śmierci ojca-ułana (w bitwie nad Bzurą), dorasta w sierocińcu, gdzie jego matka pracuje jako nauczycielka. Oba porządki biograficzne gdzieś się krzyżują.

  MP, który w efekcie młodzieńczej awantury politycznej zostaje skazany na więzienie w 1952 r. i z powodu złego stanu zdrowia trafia do sanatorium, w sanatoryjnej ciemni wywołuje pierwsze swoje zdjęcia.

  JR w ciemni sierocińca wykonuje pierwsze heliografie, pierwsze gesty artystyczne, będące „zabawami chłopców”. Po latach powie w rozmowie z Hansem-Ulrichem Obristem: wybrałem bycie artystą, by być wolnym.

  MP, choć później pracując jako fotograf dla różnych pism, nie rozstaje się z aparatem i tworzy poetyckie reportaże, od ok. 1955 r. koncentruje się artystycznie na eksperymentach heliograficznych – grafice na papierze światłoczułym.

  JR swoje wczesne fotograficzne eksperymenty pokazuje na egzaminie do Szkoły Filmowej w 1958 r. i zostaje odrzucony. Komisja domaga się od niego propagandowego realizmu, a ponadto zaskoczona ich oryginalnością, sugeruje, że pokazuje prace kogoś innego, starszego.

  Obaj artyści pozostają w swych wyborach niezwykle niezależni.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Jak dobrą masz pamięć? Co wydarzyło się w roku 2018? QUIZ