Wybierz region

Wybierz miasto

  Powozownia Im. Zbigniewa Prus-niewiadomskiego

  Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie
  Warszawa, ul. Szwoleżerów/9, +48 22 522 66 30

  Od 2.01.2013 do 31.12.2018

  • od 4zł

  Konie robocze zniknęły z miast, powoli opuszczają wsie, w wojsku pozostał symboliczny szwadron. Razem z nimi odchodzą do lamusa historii uprzęże, pojazdy konne. Ale to, co z końmi wiązało się przez wieki, zasługuje na naszą pamięć. Współczesne akcesoria jeździeckie i zaprzęgowe choć praktyczne nie mają już tego uroku, tego śladu ręki mistrza, urody wzmocnionej świadomością, że drugiego takiego przedmiotu nie ma. Do połowy XX wieku trakcja konna była podstawą transportu lądowego, jeszcze niedawno w każdym regionie Polski można było obejrzeć inną, charakterystyczną uprząż. Dziś pozostały tylko pojazdy sportowe mocne i bezpieczne, ale estetycznie nijakie oraz dorożki łączące często różne style, albo i całkiem stylu pozbawione. Oryginalne, historyczne zaprzęgi zobaczyć można w nielicznych kolekcjach muzealnych. Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa taką ekspozycję zorganizowało.

  Prezentujemy kilkanaście wyjazdowych pojazdów z kolekcji łańcuckiej (m.in. landolet, mylord, wolant, bryczka wolantowa, buggi, jagdwagen i sanie) oraz nasza kareta coupe i lando z kolekcji pszczyńskiej. Każdy jest interesującym przykładem konnego ekwipażu, jakie używane były na przełomie XIX i XX wieku i wyprodukowane zostały tak w znanych i renomowanych firmach europejskich, jak i przez polskich fabrykantów. Wystawę uzupełniają akcesoria jeździeckie i zaprzęgowe. Ekspozycja nawiązuje do historycznych powozowni, jakich wiele było elementem majątków magnackich i szlacheckich. Nie pokazujemy pojazdów typowo gospodarskich, związanych z drobną szlachtą i majętniejszymi włościanami. Być może dla nich znajdzie się miejsce po poszerzeniu ekspozycji. Założenie architektoniczne, w którego części umieściliśmy kolekcję, nazywane jest Stajnią Kubickiego. Jakub Kubicki był wybitnym XIX-wiecznym architektem, twórcą planów budowy. A budynki - to właśnie stajnia i wozownia. Na razie Powozownia zajmuje jedynie część budynku Stajni.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  [QUIZ] Wyjeżdżasz? Sprawdź, czy potrafisz zabezpieczyć dom przed włamaniem