Wybierz region

Wybierz miasto

  Tadashi Kawamata. Rekonstrukcja

  Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
  Warszawa, ul. Jazdów/2, +48 22 628 76 83

  Od 1.01.2013 do 31.12.2018

  • Brak informacji o cenie

  Tadashi Kawamata jest wybitnym przedstawicielem oryginalnych trendów sztuki współczesnej. Tworzy projekty z pogranicza sztuki i architektury. Projekt dla CSW Zamek Ujazdowski Rekonstrukcja polega na adaptacji dziewiętnastowiecznych piwnic usytuowanych przed główną fasadą Zamku Ujazdowskiego. Proces adaptacji rozpoczął się od zabezpieczenia architektury piwnic - pokrycia izolacją ścian, konstrukcji szklanego zadaszenia nad sklepieniami oraz drewnianych schodów i podłogi we wnętrzu. Całość zewnętrznego sklepienia, znajdująca się na poziomie gruntu, jest widoczna dla publiczności.

  Interwencja japońskiego artysty w tej przestrzeni zapoczątkowuje proces dalszej renowacji i adaptacji. Odkrywając zasłonięte podziemia Zamku Ujazdowskiego, które stanowiły niegdyś odstojnik ("jelita zamku"), fragment kanalizacji XIX-wiecznego Szpitala Ujazdowskiego, Kawamata koncentruje się na wywoływaniu efektu artystycznego - piwnice mają stać się w przyszłości przestrzenią dla wszelkiego rodzaju aktywności twórczej.

  Projekt ten stwarza okazję, aby marginesy Zamku Ujazdowskiego, stały się centrum zdarzeń. Projekt Kawamaty to również lokalizacja sztuki w przestrzeni publicznej, jednak w odmiennym kontekście - podkreślającym trwałość materialną. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to pierwsza stała instalacja Kawamaty, a kolejna w "ogrodzie rzeźby" tworzonym w najbliższym otoczeniu Zamku Ujazdowskiego na który składają się realizacje przestrzenne najwybitniejszych artystów współczesnych, polskich i zagranicznych. Realizację projektu Tadashi Kawamaty zainaugurowała wystawa "PROJEKTY. INSTALACJE 1979 - 2002", zorganizowana w CSW w listopadzie 2001 roku.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  [QUIZ] Wyjeżdżasz? Sprawdź, czy potrafisz zabezpieczyć dom przed włamaniem