Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa najważniejszych twórców sztuki powojennej

  DESA Unicum
  Warszawa, ul. Piękna/1A

  Od 1.10.2018 do 11.10.2018

  • Wstęp wolny

  Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945 roku to cykliczna wystawa, która pokazuje prace najważniejszych twórców sztuki powojennej. Głównie polskiej, ale nie tylko. W trakcie jej jesiennej odsłony z jednej strony będziemy mogli obejrzeć prace artystów niezwykle cenionych w kraju, jak Tadeusz Kantor, Jadwiga Maziarska, Erna Rosenstein czy Teresa Pągowska. Z drugiej – dzieła malarzy, którzy już dekady temu znaleźli uznanie w oczach krytyków i kolekcjonerów na świecie, m.in. Wojciecha Fangora, Richarda Anuszkiewicza i Juliana Stańczaka. Wystawa prac rozpocznie się już 1 października, ich licytacja odbędzie się 11 października.

  Prezentowane prace stanowią nie tylko zbiór najważniejszych dzieł sztuki w Polsce, ale są także odpowiedzią na najgorętsze trendy na rynku sztuki. Wśród popularnych prądów sztuki powojennej znajdują się dziś m.in. konstruktywizm i abstrakcja geometryczna, a przede wszystkim op-art. Przedstawiciele ostatniego nurtu są również najbardziej cenionymi polskimi twórcami, którzy zyskali ogromny rozgłos za granicą, a ich prace osiągają bez trudu ceny powyżej miliona złotych.

  Richard Anuszkiewicz, urodzony w Stanach Zjednoczonych syn polskich emigrantów, wystawiał swoje op-artowe prace m.in. w nowojorskim MoMA. Jego obrazy pojawiały się w towarzystwie płócien Roya Lichtensteina, Claesa Oldenburga, Bridget Riley czy Victora Vasarely’ego (obecnego zresztą także na jesiennej wystawie). Twórczość Anuszkiewicza wpisała się na stałe w historię światowej sztuki. Artysta w połowie lat 80. został uznany przez krytyków amerykańskich za jednego z najważniejszych i najbardziej znaczących przedstawicieli op-artu. Podobnie jak Wojciech Fangor, który swoją amerykańską karierę rozpoczął późno, bo dopiero po czterdziestce. Na wystawie będzie można zobaczyć „Soft Blue III” Anuszkieiwcza i „B70” Fangora. Ale nie zapomniano także o trzecim istotnym twórcy tego nurtu.

  Julian Stańczak nazywany jest jednym z pionierów op-artu. Do Stanów Zjednoczonych wyemigrował z przymusu, uciekając wraz z rodziną z Syberii, gdzie został zesłany w 1940 roku przez Sowietów. Studiował w Cleveland Art Institute oraz na Uniwersytecie Yale, gdzie jego mistrzem był jeden największych klasyków abstrakcji geometrycznej XX wieku, Joseph Albers. Karierą Polaka zajęła się prestiżowa galeria Marthy Jackson. W 1965 wziął on udział w nowojorskiej wystawie „Responsive Eye” w MoMA, która utwierdziła pozycję op-artu jako ważnego i modnego kierunku sztuki na świecie.

  Poza wiodącym motywem op-artu na wystawie Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945 roku pojawią się prace, które wzbudzają wiele entuzjazmu wśród miłośników i przede wszystkim kolekcjonerów sztuki. Ale też takie, które odkryją pozwolą na nowe odkrycia. „Sztuka tego artysty – rzecz niezwykła w Polsce lat osiemdziesiątych – odnosi się bardziej do świata sztuki niż do rzeczywistości” – mówiła o Tomaszu Ciecierskim Agnieszka Morawińska, do niedawna dyrektorka Muzeum Narodowego w Warszawie. Ten, jeden z najwybitniejszych żyjących polskich malarzy, jest stosunkowo słabo rozpoznawany przez szeroką publiczność. Na wystawie będzie można zobaczyć pochodzący z 1979 roku obraz „Raj”, pochodzący z prywatnej kolekcji holenderskiej i wystawiany tylko raz w Amsterdamie. Wśród 60 artystów, których prace będą pokazywane na wystawie znajdą się także m.in. Ryszard Winiarski, Tadeusz Kantor, Jadwiga Maziarska, Erna Rosenstein czy Teresa Pągowska i Zdzisław Beksiński.

  Aukcja Sztuka Współczesna: Klasycy Awangardy po 1945 roku: 11 października 2018, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

  Wystawa Sztuka Współczesna: Klasycy Awangardy po 1945 roku: 1-11 października 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

  Więcej informacji o aukcji oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum:
  https://desa.pl/pl/auctions/494/sztuka-wspolczesna-klasycy-awangardy-po-1945-11-pazdziernika-2018-godz-19

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Kto to powiedział? Będziesz zaskoczony! TOP cytatów 2018 QUIZ