Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa "Reinefarth w Warszawie. Dowody zbrodni" w Muzeum Woli

  Muzeum Historyczne m.st. Warszawy | Muzeum Woli
  Warszawa, ul. Srebrna/12, +48 22 624 37 33

  10:00 Niedziela, 21 grudnia

  • Wstęp wolny

  W trakcie rzezi Woli, trwającej od 5 sierpnia 1944 roku, zamordowano według różnych szacunków od 30 000 do 60 000 mieszkańców dzielnicy. Generał SS Heinz Reinefarth, zwany w tym kontekście "katem Warszawy", po wojnie został deputowanym do niemieckiego Landtagu i burmistrzem na wyspie Sylt.

  W siedemdziesiątą rocznicę mordu na ludności cywilnej w Muzeum Woli otwarta zostanie wystawa będąca współczesną próbą przemyślenia odpowiedzialności Heinza Reinefartha.

  Przypadająca w 2014 roku siedemdziesiąta rocznica powstania warszawskiego jest okazją do historycznej refleksji nad rzezią Woli, która nie doczekała się dotychczas szerokiego omówienia i interpretacji; nie istnieje także wystarczająco w świadomości samych warszawiaków. Istotą wystawy "Reinefarth w Warszawie. Dowody zbrodni" jest spojrzenie na to wydarzenie jako na zbrodnię, za którą nikt nie został skazany. Autorzy wystawy, przedstawiając prawne aspekty tragicznych wydarzeń, stawiają tezę o możliwości zakwalifikowania tzw. rzezi Woli jako zbrodni przeciwko ludzkości.

  Wystawa opiera się na nieznanych w Polsce dokumentach z wstępnego postępowania śledczego w sprawie "uczestnictwa w masowych zabójstwach" Heinza Reinefartha. Było ono prowadzone przez prokuraturę niemiecką we Flensburgu w latach 1963-1967 i zakrojone na szeroką skalę - przesłuchano w nim ponad tysiąc świadków niemieckich oraz przesłuchano lub włączono protokoły przesłuchań ponad dwustu pięćdziesięciu świadków z Polski. Niemniej postanowieniem niemieckiego sądu postępowanie ostatecznie umorzono "z braku wystarczających dowodów". W archiwach polskich nie zachowano kopii większości dokumentów przekazywanych niemieckim śledczym.

  Wystawa "Reinefarth w Warszawie" prezentuje akta pozyskane przez Muzeum Powstania Warszawskiego z Centrali Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu w Niemczech. Zeznania żołnierzy i oficerów niemieckich z lat 60. XX wieku odnoszą się do kwestii ich udziału w masowych mordach. Jednocześnie stanowią wgląd w psychologię przesłuchiwanych, prezentując przegląd sposobów pamiętania, a także zamazywania osobistej pamięci i odpowiedzialności, czego konsekwencją jest nie tylko brak możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności osób dokonujących mordów na ludności cywilnej, ale również - szerzej - powstanie luki w zbiorowej "pamięci politycznej".


  W pierwszej części wystawa podsumowuje
  przebieg i zamknięcie śledztwa w sprawie SS-Gruppenfuhrera Reinefartha
  . Jej dopełnieniem są relacje świadków, wizja lokalna z miejsc masowych egzekucji na Woli oraz współczesna ekspertyza historyczna i prawna. Pokazane zostaną m.in. nieznane szerzej w Polsce niemieckie fotografie dowódców SS i scen rozgrywających się na Woli. Filozoficznym kontekstem wystawy jest jeden z najważniejszych tekstów XX wieku na temat odpowiedzialności hitlerowskich funkcjonariuszy i możliwości ich ukarania oraz istoty samego totalitaryzmu - reportaż Hanny Arendt "Eichmann w Jerozolimie", opisujący proces sądowy współodpowiedzialnego za Holokaust Adolfa Eichmanna.

  Druga część wystawy odnosi się do
  kontrowersji wokół powojennych losów Heinza Reinefartha
  - w latach 50. i 60. deputowanego do Landtagu, burmistrza Westerlandu na wyspie Sylt, szanowanego adwokata i obywatela. Jego sylwetka zaprezentowana zostanie m.in. przez pryzmat propagandowych materiałów byłej NRD - filmu "Urlop na Sylt" oraz zrealizowanych specjalnie na potrzeby wystawy wywiadów ze świadkami historii, w tym opozycjonistą z Westerlandu Ernstem-Wilhelmem Stojanem.
  Zbiórka zdjęć ofiar

  Muzeum Woli, oddział Muzeum Warszawy, Dom Spotkań z Historią oraz Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczynają zbiórkę zdjęć mieszkańców Woli, mającą na celu upamiętnienie ofiar masowych morderstw. Zdjęcia zostaną zdigitalizowane, a oryginały zwrócone właścicielom lub na ich życzenie włączone w zbiory muzealne. Osoby posiadające takie zdjęcia proszone są o kontakt z Magdaleną Staroszczyk: magdalena.staroszczyk@muzeumwarszawy.pl, tel. 22 6243733.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Z pewnością nie wiesz, co znaczą te emotki! Większość osób używa ich źle! EMOJI QUIZ