Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak unikać słońca w Warszawie? Radna proponuje aplikację wskazującą zacienioną trasę

PAP
PAP
Szymon Starnawski
Spacer po Warszawie trasą zacienioną, pozbawioną słońca nawet w pogodne dni może okazać się codziennością. Stołeczna radna z Ochoty Sylwia Mróz wysłała do dzielnicowego urzędu pismo z zapytaniem o możliwość stworzenia aplikacji, która wyznacza zacienioną trasę spacerową po mieście. Znamy stanowisko dzielnicy w tej kwestii.

Aplikacja ze spacerami w cieniu

Radna w swoim piśmie podaje przykład Hiszpanii. W Barcelonie powstała aplikacja "Cool walks", która pokazuje, jak dotrzeć z jednego punktu do drugiego, idąc jak to tylko możliwe w cieniu. "Wspomniana aplikacja oferuje trzy możliwości: drogę najkrótszą, drogę zoptymalizowaną pod względem cienia oraz "szklak wampirzy", który pozwala całkowicie uniknąć słońca. Wskazuje także miejsca, gdzie można znaleźć fontanny z wodą pitną lub odpocząć" - napisała radna.

Sylwia Mróz pyta Zarząd Dzielnicy Ochota Warszawy, czy podobna aplikacja, która pomoże pieszym unikać słońca mogłaby zacząć działać pilotażowo na terenie dzielnicy.

"Zdaję sobie sprawę, jakie to ogromne wyzwanie dla miasta, ponieważ wymaga zgromadzenia ogromnej liczby szczegółów topograficznych oraz uwzględnienia zmieniającego się z godziny na godzinę położenia Słońca. Te same ulice, które są już dobrze opisane z punktu widzenia kierowców, należało teraz dokładnie przeanalizować pod kątem chodników. W niektórych miejscach należało dodać przejścia i skróty, które nie istnieją na zwykłych mapach" - napisała w piśmie radna.

Podkreśliła, że pomocne okazały się wcześniejsze wysiłki miasta na rzecz zmapowania drzew. "W miarę, jak miasto mapuje drzewa, danych tego rodzaju jest jednak coraz więcej i może podobne aplikację rozszerzyć na kolejne dzielnice" - zaznaczyła w piśmie.

Spacer po Warszawie bez słońca. Jest odpowiedź dzielnicowego ratusza

Ratusz Ochoty odpowiedział na zapytanie radnej, informując, że jest możliwość złożenia tej propozycji projektu do realizacji w ramach "Strategia #Warszawa2030". "Projekt ma na celu zapewnienie wysokiej jakości życia obecnym i przyszłym mieszkańcom, a przyjęte programy wskazują konkretne rozwiązania i zadania do wykonania, w tym wprowadzenie różnorodnych aplikacji odpowiadających na potrzeby mieszkańców" - wyjaśnił ratusz.

Urząd dodał, że obecnie biura architektury i planowania przestrzennego oraz geodezji i katastru podejmują działania zmierzające do opracowania mapy dostępności pieszej wraz z mapą dojścia oraz zapewnieniem jej stałej aktualności. "Dotychczas m.st. Warszawa nie dysponowało taką mapą" - zaznaczył w odpowiedzi dzielnicowy ratusz.

"Jednakże taki projekt wymaga posiadania dojrzałości realizacyjnej, w tym kreślonego budżetu (koszty w rozbiciu na lata, źródła finansowania) i zabezpieczone środki finansowe na realizację; posiadać uzasadnienie skuteczności (możliwa jest weryfikacja efektów ich realizacji; określone wskaźniki produktu i fakultatywnie wskaźniki rezultatu wraz z ich wartościami i źródłem danych)" - wyjaśniono.

ŹRÓDŁO: PAP

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto