Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zwiedzać Warszawę komunikacją miejską? Propozycje, pomysły i trasy po zakątkach stolicy. Zobaczcie nasze propozycje

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Warto wziąć też na tapetę linię autobusową nr 107. Przewiezie nas na swojej trasie pomiędzy dwoma pięknymi warszawskimi parkami Ogrodem Saskim i Łazienkami Królewskimi. Po drodze przejedziemy ulicami Piękną, Kruczą i Zgoda, zatrzymamy się przy Mokotowskiej. To także reprezentacyjna trasa po stolicy.
Warto wziąć też na tapetę linię autobusową nr 107. Przewiezie nas na swojej trasie pomiędzy dwoma pięknymi warszawskimi parkami Ogrodem Saskim i Łazienkami Królewskimi. Po drodze przejedziemy ulicami Piękną, Kruczą i Zgoda, zatrzymamy się przy Mokotowskiej. To także reprezentacyjna trasa po stolicy. Szymon Starnawski
Wakacje zbliżają się ku końcowi, to być może ostatnia okazja na wycieczkę w ładną i ciepłą pogodę po Warszawie. Warszawski Transport Publiczny prezentuje przy tej okazji "Cuda Warszawy". W ramach akcji prezentują ciekawe miejsca i historie miejsc mijanych komunikacją miejską. Postanowiliśmy zebrać miejskie trasy turystyczne, a także te których trasy pokonują ciekawe miejsca w stolicy i zaproponować kilka własnych tras. Co można zobaczyć w Warszawie przy okazji komunikacją miejską?

Temat powracał już kilkukrotnie, Hanna Gill-Piątek wystosowała poselskie zapytanie dotyczące tego czy faktycznie CPK ma szansę ruszyć, tak jak zapowiadano w 2027 roku i co stanie się w obliczu tego faktu z portem lotniczym umiejscowionym na Okęciu? Zapytała także w jaki sposób zostaną zagospodarowane tereny dotychczas przez nie zajmowane czy wykonywane były jakieś analizy dotyczące terenu albo przekazane wytyczne dla samorządu. Co z roszczeniami mieszkańców wynikających z obszaru ograniczonego użytkowania przy lotnisku, a także czy może rząd planuje debatę dotyczącą tych terenów?

Z odpowiedzi udzielonej przez Marcina Horałę, posła PiS, z Ministerstwa Infrastruktury wynika, że rząd nie zmienia swoich planów i w 2027 roku z Centralnego Portu Komunikacyjnego mają odbyć się pierwsze loty. Poza tym jak dowiadujemy się z pisma: Przyszłe przeznaczenie tych gruntów nie zostało jeszcze określone. Analizy takie są w trakcie przygotowania jako część procesu oceny różnych możliwych scenariuszy rozwoju dla tego terenu.

Należy pamiętać, że oprócz lotniska cywilnego funkcjonuje tam lotnisko wojskowe, które nie zostanie przeniesione i musi pozostać możliwość realizowania jego funkcji. W momencie ogłoszenia decyzji o ewentualnym zamknięciu Portu lotniczego im. Chopina, znane będą uwarunkowania dalszego rozwoju jego terenów, zostaną one również scenariuszowo uwzględnione w dokumentach planistycznych Miasta - czytamy dalej.

Co ciekawe, dowiadujemy się też, że rozpoczęła się debata dotycząca terenów lotniska

Póki co mają formę spotkań z interesariuszami instytucjonalnymi, informuje resort. Wylicza się izby gospodarcze, organizacje pozarządowe ekologiczne oraz ruchy miejskie, dysponenci infrastruktury technicznej, władze miasta Warszawy oraz gmin sąsiadujących z lotniskiem. Jednak gdy zapytaliśmy w dzielnicy Włochy oraz warszawskim ratuszu nikt o żadnych zaproszeniach i konsultacjach nie słyszał. O konsultacje z mieszkańcami Prezydenta Warszawy w interpelacji pytał radny Paweł Lenarczyk wygląda na to, że w stolicy nikt o konsultacjach, które podobnież ruszyły nie słyszał. Czy zatem naprawdę coś się dzieje w tym temacie?

Wiadomo, że nic nie wiadomo

Marcin Horała reprezentujący Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi na zapytanie stwierdził: nie podjęto jeszcze jednoznacznej i ostatecznej decyzji w zakresie częściowej bądź całościowej likwidacji Portu Lotniczego im. F. Chopina. Nie wiadomo zatem czy lotnisko zostanie zmniejszone i przejmie np. wewnątrz krajowy i czarterowy czy też tereny staną się łakomym kąskiem dla inwestorów.

Ministerstwo zapowiada też, że nie przewiduje zwolnień, ponieważ ruch na CPK ma być większy i potrzebna będzie znacznie większa obsługa nowego portu lotniczego. Tylko czy każdy pracujący i mieszkający w Warszawie będzie chciał przenieść o kilkadziesiąt kilometrów swoje miejsce pracy? Nawet dojeżdżając codziennie supernowoczesną i szybką koleją?

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto