Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej? "Prace przebiegają zgodnie z planem". Znamy termin otwarcia

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Krystian Dobuszyński
Choć wielki biały gmach stoi w centrum Warszawy od dłuższego czasu to nadal jeszcze nie mogą z niego korzystać mieszkańcy i turyści. Wszystko wskazuje, że jeszcze około roku poczekamy zanim Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostanie otwarte. Przedstawiciele muzeum zapewniają jednak, że prace przebiegają zgodnie z planem, a prace budowlane mogą zakończyć się jeszcze w tym roku. Dlaczego zatem tak długo przyjdzie czekać na otwarcie?

Na początku lipca zeszłego roku mieliśmy okazję uczestniczyć w zawieszeniu wiechy na budowie budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Co zmieniło się od tego czasu? – Prace przebiegają zgodnie z planem. Jeśli chodzi o ich zaawansowanie: trwają prace wykończeniowe we wnętrzach oraz prace nad przeszklonym parterem budynku, osadzane są ostatnie okna na poziomach +1 i +2 – tłumaczy nam Marta Bartkowska z MSN. Jak gmach będzie wyglądać z zewnątrz widzą już wszyscy warszawiacy, ale na zdjęciach można zobaczyć też piękną i imponującą klatkę schodową.

Kiedy otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej? "Prace przebiegają...

Prace budowlane mają zakończyć się w drugiej połowie roku. Wtedy wykonawca ma wystąpić o pozwolenie na użytkowanie budynku. – Po zakończeniu prac budowlanych czekają nas jeszcze odbiory budynku, przeprowadzka zespołu muzeum oraz montaż wystawy otwarcia. Mamy nadzieję powitać pierwszych gości Muzeum w drugiej połowie 2024 roku – dodaje Marta Bartkowska.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie perłą stolicy?

– Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie kluczowym elementem Nowego Centrum Warszawy i jednym z najciekawszych punktów na mapie stolicy. Miejscem, które chętnie odwiedzać będą zarówno mieszkańcy, jak i turyści zwiedzający nasze miasto – mówiła rok temu Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy. Czy faktycznie ma potencjał by tak się stało? Przypomnijmy, że wkrótce w planach jest utworzenie przejścia dla pieszych przez Marszałkowską, na wysokości ulicy Złotej, to ma spajać lepiej centrum Warszawy. Cała koncepcja Nowego Centrum Warszawy nastawiona jest na ruch pieszy i rowerowy, mają być przyjazne i zielone uliczki z kawiarniami etc.

Miasto Stołeczne Warszawa - Facebook

Do muzeum będzie można wejść też za darmo. Na poziomie 0 znajdzie się oszklony teren i dostępny, bez konieczności zakupu biletu, dla wszystkich mieszkańców i zwiedzających. Tutaj będzie tzw. wystawa szybkiego reagowania, jak nazwali ją roboczo pracownicy, czyli najczęściej zmieniająca się ekspozycja w całym muzeum.

Estetyka budynku wzbudza kontrowersje

Bryłą budynku nawiązuje do legendarnych domów handlowych: Warsa, Sawy i Juniora. Monumentalna powierzchnia białej fasady przecięta pasami okien, które doświetlą przestrzenie galerii, nada bryle rzeźbiarski charakter. Dzięki przeszklonemu parterowi całość zyska dodatkową lekkość, a elewacja wyższych pięter wykonana z białego betonu architektonicznego, optycznie zawiśnie nad ziemią. Jedni uważają, że wpisuje się idealnie w centrum stolicy. Inni śmieją się, że wygląda jak klocek albo wielki paczkomat.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto