Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klasy dla dzieci z Ukrainy. Jak będą uczyć się w Warszawie? Miasto przygotowuje pakiety i asystentów kulturowych

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Zdjęcia z Dworca Zachodniego w Warszawie
Zdjęcia z Dworca Zachodniego w Warszawie Krystian Dobuszyński
Co ze szkołami dla dzieci z Ukrainy? Warszawa przygotowuje specjalne klasy oraz asystentów kulturowych. Wkrótce powstanie bank ofert pracy dla nauczycieli posługujących się językiem ukraińskim. Wyjaśniamy, gdzie powinni zgłosić się uchodźcy, którzy chcą umieścić swoje dzieci w szkole w Warszawie.

W środę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że w Polsce jest już 450 tys. uchodźców z Ukrainy. Spora część z nich jedzie do Warszawy. Pociągi oraz autobusy docierają na dworce Wschodni i Zachodni. Dalej uchodźcy, którzy zostają w mieście, otrzymują pomoc, jedzenie oraz zakwaterowanie. Wśród pasażerów są głównie kobiety z dziećmi w wieku szkolnym. Czy będą one kontynuować edukację w Warszawie?

- Szacuje się, że do Polski może trafić nawet 3-5 milionów osób. Wielu z nich wybierze Warszawę – tłumaczyła nam kilka dni temu radna Anna Auksel-Sekutowicz. I dodaje, że przygotować trzeba szkoły – na napływ dzieci z Ukrainy oraz urzędy – by były w stanie pomóc osobom nie mówiącym w języku polskim. Zapytaliśmy ratusz, jak to wygląda.

W odpowiedzi czytamy, że Warszawa dla uchodźców z Ukrainy oferuje m. in. darmową komunikację miejską, miejsca noclegowe, pomoc psychologiczną, ale także miejsca w szkołach i przedszkolach.

Jak zapewnić dziecku z Ukrainy miejsce w szkole?

Jak tłumaczą przedstawiciele ratusza, pierwszym kontaktem dla rodzica uchodźcy z Ukrainy powinno być w tej sprawie Miejskie Centrum Kontaktu z Mieszkańcami – dostępne pod numerem telefonu 19115. Urzędnicy poinformują o podstawowych zasadach i skontaktują z wydziałem oświaty na terenie dzielnicy, w której uchodźca będzie mieszkał.

- Urzędy dzielnic mają wyznaczonych koordynatorów w wydziałach oświaty i bazę wolnych miejsc w oddziałach ogólnodostępnych w przedszkolach i szkołach na każdym poziomie edukacyjnym. Dodatkowo szkoły podstawowe i ponadpodstawowe tworzą kolejne oddziały przygotowawcze. Warszawa przygotowuje się również do uruchomienia banku ofert pracy dla nauczycieli posługującym się językiem ukraińskim – tłumaczy nam Marzena Wojewódzka ze stołecznego ratusza.

Dziecko, które trafi do szkoły otrzyma „Pakiet powitalny dla uczniów i rodziców”, który dostępny jest również w języku ukraińskim. Znajdują się w nim podstawowe informacje o systemie edukacji w Polsce, kalendarz szkolny, szkolny porządek dnia, dzienniczek czy informacje o potrzebnych rzeczach w szkole i zajęciach pozaszkolnych. Dodatkowo znalazły się tam wskazówki „jak zaprzyjaźnić się z nowymi kolegami/koleżankami w szkole” oraz mini-słowniczek podstawowych terminów szkolnych.

W szkołach pracę zaczęli także asystenci kulturowi, którzy mają pomóc cudzoziemcom w integracji. Pomagają dzieciom w trakcie lekcji, przerw i zajęć pozalekcyjnych. Do ich zadań należy także tłumaczenie językowe oraz wyjaśnianie różnic kulturowy i religijnych. Asystenci pomagają również rodzinom w tłumaczeniu dokumentów czy korzystaniu z dzienników elektronicznych.

Miasto przygotowało również poradniki dla nauczycieli.

- Na ten moment w miejskich obiektach przebywa kilkuset uchodźców z Ukrainy, którzy otrzymali pełną opiekę od stolicy – przekazuje nam Marzena Wojewódzka. - Dla części z uchodźców Warszawa jest przystankiem przed dalszą drogą do bliskich osób, które zapewnią im wsparcie, ale liczymy się z tym, że wielu Ukraińców pozostanie w naszym mieście – dodaje.

Warszawa apeluje do ministerstwa o szybką „ścieżkę”

- Samorządowcy, jako organy tworzące dla przedszkoli i szkół, postulują do rządu o jak najszybsze stworzenie szybkiej „ścieżki” włączania dzieci i młodzieży z Ukrainy w polski system edukacji. Resort oświaty poinformował, że pracuje nad stworzeniem bazy nauczycieli posługującym się językiem ukraińskim, z której będą mogły korzystać placówki oświatowe z całej Polski. W tej sytuacjo konieczne jest również uelastycznienie programu nauczania – przekazuje nam rzeczniczka ratusza.

Warszawa na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu zgłosiła, że konieczna jest szybka zmiana przepisów. Miasto wymieniło kilka punktów, które wymagają doprecyzowania:

  • zwiększenie limitu uczniów w oddziałach przygotowawczych (z 15 do 20 uczniów)
  • tworzenie tzw. oddziałów „zerowych” (wstępnych) dla uczniów realizujących obowiązek nauki, w których przede wszystkim uczyliby się języka polskiego
  • sposób zatrudniania w szkołach tzw. asystentów wielokulturowych
  • rozszerzenie tematyki kształcenia i doskonalenia nauczycieli
  • zmiany w procedurach nostryfikacji dyplomów.

- Od strony rządowej domagamy się pilnego systemowego rejestrowania uchodźców. Wiele osób dotarło prywatnie, a więc nieco poza systemem. Dziś nie wiemy ile mamy nowych dzieci w Warszawie i w jakim wieku. To musi się bardzo szybko zmienić – wyjaśnia Marzena Wojewódzka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto