Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korki w Warszawie. Mieszkańcy stolicy spędzają w korkach 12 dni w roku!

Ewa Jankowska
Korki w Warszawie
Korki w Warszawie Polskapresse
Korki w Warszawie. 3 czerwca opublikowany został raport mierzący poziom zatłoczenia dróg w największych miastach Europy. Wynika z niego, że aglomeracja warszawska jest zaraz po Moskwie, Stambule i Petersburgu najbardziej zakorkowanym miastem Europy. Warszawiacy spędzają rocznie około 12 dni roboczych stojąc w korku.

Z europejskiej części globalnego raportu Traffic Index wynika, że średni poziom zatłoczenia w Warszawie wynosi 39 proc. Oznacza to, że średni czas podróży w stolicy Polski był dłuższy o 39 proc., niż wtedy, gdy ruch przepływał swobodnie. Dla porównania w Berlinie poziom zatłoczenia wynosi 27 proc., a w Amsterdamie 19 proc. W szczytach porannym i wieczornym poziom zakorkowania w Warszawie sięga nawet odpowiednio 71 proc. i 75 proc.

Największe korki tworzą się w porannych godzinach szczytu (według raportu zwłaszcza we wtorki) oraz w wieczornych godzinach szczytu (szczególnie w piątki). Najbardziej zakorkowanym dniem w aglomeracji warszawskiej był 6 grudnia 2013 r., było to związane z trudnymi warunkami pogodowymi, dużymi opadami śniegu oraz silnym wiatrem. Pocieszające jest to, że poziom zatłoczenia zmniejszył się o 3 punkty procentowe w stosunku do wyników zeszłorocznego raportu.

Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR poinformował, że niestety w ciągu najbliższych kilku lat sytuacja w Warszawie się nie polepszy. - Będzie lepiej rzecz jasna za kilka lat kiedy powstanie pełna obwodnica stolicy, kiedy powstaną co najmniej 2 mosty drogowe i usunięte zostaną poza centrum wąskie gardła – tłumaczy.

Zdaniem dr hab. Adam Tarnowski prof. UW wydłużające się dojazdy znacząco pogarszają jakość życia - Czujemy się okradani ze swojego czasu, który jest dla nas coraz istotniejszą wartością – tłumaczy. Według Adama Tarnowskiego poczucie frustracji rodzące się w trakcie stania w korku, wpływa ponadto negatywnie na koncentrację. - Strata czasu często powoduje konieczność pośpiechu – tłumaczy. A to przekłada się nie tylko na łamanie przepisów, ale również osłabienie uwagi i podwyższoną gotowość do ryzyka.

Adrian Furgalski przestrzega jednak przed obrzucaniem winą za korki polityków. - Jako kierowcy odpowiadamy w ok. 20% za powstanie korków m.in. przez wjazd na pomarańczowym świetle i blokowanie skrzyżowań, zbyt późne ruszanie na światłach – przekonuje. Nie oznacza to jednak, że to wyłącznie ludzie winni są tworzących się zatorów na ulicach Warszawy. - W perspektywie najbliższego roku można spodziewać się zakończenia szeregu uciążliwych inwestycji w centrum Warszawy co powinno przynieść zauważalną poprawę komfortu poruszania - tłumaczy Adam Tarnowski.

Równolegle do raportu dotyczącego największych miast w Europie zbadano zakorkowanie miast poniżej 800 tysięcy mieszkańców. W zestawieniu znalazły się dwie polskie aglomeracje: łódzka oraz krakowska. Okazało się, że zakorkowanie w aglomeracji łódzkiej było nawet wyższe niż w warszawskiej. Ogólny poziom zatłoczenia wyniósł aż 52 proc., w porannym szczycie – 69 proc., a w wieczornym – 93 proc. Kraków w tym zestawieniu wypadł lepiej niż stolica: ogólny współczynnik wyniósł 31 proc., w porannym szczycie – 48 proc., a w wieczornym – 64 proc.

Z kolei najbardziej zakorkowanym europejskim miastem powyżej 800 tysięcy mieszkańców według raportu była Moskwa. Średni czas podróży w stolicy Rosji był dłuższy o 74 proc. w porównaniu z okresem, gdy ruch przepływał swobodnie. Na drugim miejscu uplasowała się aglomeracja stambulska z poziomem zatłoczenia wynoszącym
62 proc. Natomiast trzecie miejsce zajął Petersburg (54 proc.). Czwarta ex aequo z Palermo była właśnie Warszawa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto