Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół św. Jacka przy ulicy Freta przechodzi remont. Historyczna świątynia zabezpieczona przed degradacją

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Świątynia znajduje się przy ul. Freta 8/10
Świątynia znajduje się przy ul. Freta 8/10 Krzysztof Jedynak
Zakończył się kolejny etap remontu kościoła św. Jacka (oo. dominikanów) w Warszawie. Świątynia ma niezwykle bogatą historię sięgającą XVII wieku. Obecnie rewitalizację przeszedł główny korytarz na parterze. W obiekcie znajdującym się na Nowym Świecie co niedziele odbywa się "ostatnia msza w mieście".

Kościół na ulicy Freta. Świadek potopu szwedzkiego

Historia kościoła sięga panowania w Polsce Zygmunta III Wazy. To ówczesny władca Polski przeniósł dwór królewski do stolicy, co spowodowało jej szybki rozwój. Miał też swój udział w postaniu kościoła znajdującego się dziś przy ulicy Freta. Świątynia zbudowana została w latach 1603–1639 z fundacji mieszczan warszawskich w stylu barokowym z elementami postgotyku, prawdopodobnie według projektu Giovanniego Battisty Trevana, a budowniczym był murator Jan Włoch. Król Polski miał natomiast zwolnić dominikanów od ciężarów publicznych przy tej inwestycji. Czyli danin i podatków na rzecz państwa.

Świątynia znajduje się przy ul. Freta 8/10

Kościół św. Jacka przy ulicy Freta przechodzi remont. Histor...

Kościół był pierwszą świątynią na świecie, której nadano wezwanie polskiego świętego Jacka Odrowąża. Formalnie kościół ukończono na przełomie lat 1638/1639, ale prace wykończeniowe, przy kościele i klasztorze, prowadzono jeszcze do roku 1647. W latach 1662 i 1677 z powodu epidemii cholery, kościół i klasztor opustoszały, w tym drugim przypadku prawie na dwa lata. W czasie potopu szwedzkiego w świątyni odbyły się rokowania pomiędzy wysłannikami króla szwedzkiego Karola Gustawa a władzami Warszawy w sprawie poddania miasta. Szwedzi zajęli klasztor, w którym zamieszkali.

Remont kościoła

W 1944 r. kościół został zburzony przez Niemców i odbudowany w latach 1947–1959 pod nadzorem Haliny Kosmólskiej w szacie wczesnobarokowej (zburzono wówczas ocalałą w czasie wojny neogotycką fasadę świątyni, którą widać na zdjęciu poniżej). W 1962 r. świątynię pw. św. Jacka konsekrował kardynał Stefan Wyszyński ówczesny prymas Polski. Od 1965 roku kościół znajduje się w rejestrze zabytków.

Neogotycka fasada kościoła przed 1939
Neogotycka fasada kościoła przed 1939Henryk Poddębski

W kościele pw. św. Jacka (oo. dominikanów) w Warszawie zakończył się III etap remontu konserwatorskiego głównego korytarza skrzydła klasztornego w części parterowej. Dzięki pracom zatrzymano postępującą destrukcję tynków, poprawiła się też estetyka tego miejsca. Na prace Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków przeznaczył 180 tys. złotych. W 2016 roku w kościele odbył się pogrzeb Andrzeja Wajdy. W każdą niedzielę w kościele św. Jacka odbywa się także „Ostatnia msza w mieście”, nazywana tak ze względu na to, iż jest najpóźniej odprawianą niedzielną mszą w całej Warszawie. Rozpoczyna się o godz. 21:30.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto