Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Labirynt i ogród dźwiękowy. Latem park Przy Bażantarni zmieni się nie do poznania!

red
Labirynt i ogród dźwiękowy - latem park Przy Bażantarni zmieni się nie do poznania!
Labirynt i ogród dźwiękowy - latem park Przy Bażantarni zmieni się nie do poznania! Andrzej Banaś
Już za kilka miesięcy w ursynowskim parku Przy Bażantarni powstanie m.in. labirynt utworzony z gabionów i żywopłotu oraz ogrody tematyczne (miniatura mapy Polski, miniatura ogrodu "Gucin"). Miejsce zmieni się nie do poznania.

Inwestycje mają być ukończone w listopadzie, chociaż ich realizacja podzielona jest na etapy. W tym roku dzielnica Ursynów zamierza zrealizować elementy zagospodarowania w północno-zachodniej części parku, a całość będzie kosztowała 777 tysięcy złotych.

Środki zostaną przeznaczone na aleję spacerową o nawierzchni przepuszczalnej wraz z oświetleniem, ogrody tematyczne, labirynt utworzony z gabionów i żywopłotu, punkt poboru wody pitnej dla użytkowników parku oraz zwierząt, tablicę informacyjną dla osób z dysfunkcją wzroku, małą architekturę: ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne, stojaki dla rowerów, elementy ogrodu dźwiękowego oraz nasadzenia drzew, krzewów i bylin.

Ogrody wystawowe
Głównym założeniem ogrodów wystawowych jest ich zmienność. Tworzenie nowej aranżacji kilka razy w roku zwiększy atrakcyjność parku, ponadto ruchomy charakter ogrodów daje możliwość upamiętniania wydarzeń historycznych przy pomocy kompozycji roślinnych.

Zobacz też: Śródmieście. Jak zmienia się centralna dzielnica Warszawy? [PRZEGLĄD]

Projekt przewiduje stworzenie przykładowych ogrodów tematycznych. Pierwszy z ogrodów dobraną roślinnością oraz kształtem rabat nawiązywać ma do flory Polski. Drugi proponowany ogród tematyczny nawiązuje do nieistniejącego już zagospodarowania parkowego w latach 1817-1821 przez Stanisława Kostkę Potockiego. Rezydencja powstała w pobliżu kościoła Św. Katarzyny i nadano jej nazwę Gucin od imienia wnuka Stanisława Kostki Potockiego Augusta. Park charakteryzował się zwartym zadrzewieniem oraz licznymi pomnikami wystawionymi na cześć znanych i cenionych osób. Po śmierci Stanisława K. Potockiego na polanie pośród zadrzewień Aleksandra Potocka wystawiła mu sarkofag. Zaprojektowany ogród wykonany będzie na planie okręgu.

Labirynt utworzony z gabionów i żywopłotu.
Labirynt zaprojektowano z wykorzystaniem żywopłotów formowanych z grabu pospolitego oraz koszy gabionowych wypełnionych kostką granitową w kolorze szaro-rudym. Ze względu na lokalizację labiryntu w parku publicznym zaprojektowano uproszczony układ korytarzy oraz zróżnicowaną wysokość ścian budowli. Dzięki otwartej formie, zasłanianiu lub odsłanianiu pewnych widoków, wprowadza się dodatkowy element złudzeń, jednocześnie stwarzając większe poczucie bezpieczeństwa. Labirynt ma pełnić funkcje ozdobną oraz rozrywkową. Centralnym punktem labiryntu jest niewielki placyk z ustawionymi dookoła ławami mocowanymi na gabionach. Wysokość ścian labiryntu w części północno-zachodniej będzie wynosiła ok. 200 cm, a w części południowo-wschodniej - ok. 168 cm.

Ogród dźwiękowy
W parku od strony ul. Przy Bażantarni zaprojektowano ogród dźwięków, którego atmosfera ma stymulować zmysł słuchu. W tej części parku główną rolę odgrywać będą dźwięki wydawane przez różnego rodzaju dzwonki oraz szum traw.

W ogrodzie dźwięków umieszczono trzy rodzaje dzwonków. Dzwonki wietrzne powinny być wykonane z pustych metalowych rur. Kryterium doboru dzwonków powinna stanowić gama dźwięków. Dzwonki wietrzne powinny być wykonane z ośmiu rur pustych w środku zawieszonych na drewnianym uchwycie. Dzwonki mogą być wprawiane w ruch przez wiatr lub poprzez rozbujanie serca dzwonków znajdującego się wewnątrz okręgu z rur. Dzwonek wietrzny powinien być zawieszony na statywie stalowym przymocowanym do podłoża kotwami.


od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto