Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Made in Polin: Jimek, Makłowicz, Bralczyk, Trela i Stasiuk pokażą nam, co mamy od Żydów

Karolina Kowalska
Made in Polin: Jimek, Makłowicz, Bralczyk, Trela i Stasiuk pokażą nam, co mamy od Żydów
Made in Polin: Jimek, Makłowicz, Bralczyk, Trela i Stasiuk pokażą nam, co mamy od Żydów Piotr Smoliński
W przedostatni weekend października, od 21 do 23, w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin już po raz drugi odbędzie się festiwal "Made in Polin". Przez trzy dni spotkamy się ze sławnymi ekspertami, którzy opowiedzą o polsko – żydowskich zapożyczeniach, inspiracjach i nawiązaniach w języku, literaturze, muzyce oraz kuchni.

"Made in Polin" to trzy dni spotkań inspirowanych tradycją i historią polskich Żydów. Jako mistrzowie ceremonii wystąpią m.in.: Radzimir Dębski (Jimek) wraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia, Joanna Rajkowska, Robert Makłowicz, Jerzy Bralczyk, Karolina Cicha wraz z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną, Andrzej Stasiuk z Mikołajem Trzaską oraz Jerzy Trela. Czego możemy się spodziewać?

Koncertów, spektakli, spotkań przy stole i na Muranowie, warsztatów oraz wędrówek po wystawie stałej muzeum. - Festiwal POLIN jest najważniejszym w roku wydarzeniem kulturalnym organizowanym przez nasze muzeum – mówi Jolanta Gumula, wicedyrektorka Muzeum POLIN ds. programowych. – Wspólnie z artystami i publicznością celebrujemy bogactwo i różnorodność kultury polskich Żydów - wyjaśnia i dodaje, że motywem przewodnim drugiej edycji festiwalu będą międzykulturowe zapożyczenia ze świata żydowskiego.

W ramach festiwalu "Made in Polin" Radzimir Dębski (Jimek) wystąpi z orkiestrą Sinfonia Varsovia i przedstawi muzykę wybitnego amerykańskiego kompozytora Steve’a Reicha. Joanna Rajkowska, specjalistka od wymuszających myślenie instalacji w przestrzeni publicznej, pokaże swoją pracę "Wymuszając cud", czyli dymiąca, pachnąca hawdalowymi ziołami instalację-performance, utworzoną w miejscu przebiegu przedwojennej ulicy Zamenhofa. Karolina Cicha wraz z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną przeniesie nas na przedwojenną ulicę Zamenhofa, gdzie znajdowały się jidyszowe teatry i kina. Podczas tej muzycznej podróży odwiedzimy także wielokulturowy Białystok, z którego wywodził się Ludwik Zamenhof i z którego pochodzi również Karolina Cicha.
Do tego - słuchowisko na żywo w reżyserii Krzysztofa Czeczota pt. "Golem" na motywach powieści Gustava Meyrinka, w narracji Jerzego Treli. O żydowskim języku porozmawiają Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski, Bela Szwarcman-Czarnota i Sergiusz Kowalski. Posłuchamy m.in. o znaczeniu i konotacji słowa „Żyd” oraz o wzajemnym przenikaniu się języków jidysz i polskiego. Nie zabraknie także atrakcji dla fanów żydowskiej kuchni. Podczas wspólnego spotkania przy stole przyjrzymy się wzajemnym zapożyczeniom kuchni żydowskiej i polskiej, a także wpływom kuchni rosyjskiej, niemieckiej, austro-węgierskiej oraz bliskowschodniej na kuchnię Żydów aszkenazyjskich. Przez ten świat przeprowadzi nas Robert Makłowicz, w towarzystwie Moniki Kucia i Maryli Musidłowskiej. Metamorfozie zostanie poddana także wystawa stała. Grono pisarzy na czas festiwalu zmodyfikuje wystawę, wplatając w nią nieco własnej twórczości. W projekcie wezmą udział m.in.: Andrzej Stasiuk, Justyna Bednarek, Mikołaj Grynberg, Marcin Kącki i Magda Kupryjanowicz. Pisarzom towarzyszyć będą artyści różnych mediów, jak improwizator i kompozytor Mikołaj Trzaska czy rysownik i ilustrator Daniel de Latour.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak na niektóre z nich obowiązują zapisy. Więcej informacji na stronie polin.pl


od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto