Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2023 i 2024 ze zmianami. CKE przedstawia arkusze egzaminacyjne i zapowiada nową formułę egzaminów

Redakcja
Karolina Misztal
Matura od przyszłego roku będzie odbywać się na nowych zasadach. Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiedziała poważne zmiany w egzaminach dojrzałości od 2023 roku. Zmiany dotyczą zarówno egzaminów pisemnych, jak i egzaminów ustnych. O sprawie poinformowała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Przyszłoroczni maturzyści mogą się nieco zdziwić. Według nowej formuły, która została opublikowana przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, uczniowie od 2023 roku będą obowiązkowo przystępować do egzaminów pisemnych: z języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz z matematyki. Konieczne będzie także przystąpienie do jednego egzaminu w formie pisemnej z przedmiotu do wyboru. Egzaminy ustne będą natomiast obowiązywać z języka polskiego i języka obcego. CKE przekazała arkusze egzaminacyjne w nowej formule.

Matura 2023. Kaznowska: "Nowa formuła to skutek reformy edukacji i likwidacji gimnazjów"

O sprawie poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych wiceprezydent Warszawy odpowiedzialna m.in. za sferę oświaty, zwracając uwagę na to, że nowe zasady matury to skutek reformy edukacji i likwidacji gimnazjów.

"Od roku 2023 egzamin dojrzałości na nowych zasadach. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze pokazowe egzaminu maturalnego w nowej formule. Dotyczą one wszystkich przedmiotów na wszystkich poziomach. Nowa formuła matury to skutek reformy edukacji i likwidacji gimnazjów. Ośmioklasowe podstawówki, czteroletnie licea i pięcioletnie technika po reformie musiały przyjąć nowe podstawy programowe. Dlatego wprowadzono zmiany w arkuszach maturalnych obowiązujących w 2023 i 2024 roku" – tłumaczy Renata Kaznowska.

Matura 2023. Co się zmieni?

Istotną zmianą będzie wydłużenie czasu poszczególnych egzaminów pisemnych. Od przyszłego roku egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwać będzie 240 minut, natomiast na poziomie rozszerzonym aż 210 minut. To spora zmiana, biorąc pod uwagę, że obecnie maturzyści mają do dyspozycji analogicznie 170 i 180 minut. Osoby udające się na egzamin z matematyki na obu poziomach otrzymają 180 minut.

Bez zmian natomiast pozostanie czas egzaminów z języka obcego nowożytnego.

Ponadto istotna zmiana będzie dotyczyć także wymagań, które trzeba będzie spełnić, by móc przystąpić do matury. Do zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym konieczne będzie uzyskanie 30 proc. z możliwych do zdobycia punktów. Należy pamiętać, że według nowych zasad, został wprowadzony obowiązek zdawania przynajmniej jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto