apows

avatarapows

Warszawa
Mieszkaniec apows

apows

Dodano 2016-11-16 11:15:18

Sylwester w Szczawnicy

Przebywasz w Pieninach w okresie Sylwestra, miasto Szczawnica jak co roku organizuje imprezę otwartą
"Sylwester pod gwiazdami " w Szczawnicy.
Tegoroczna impreza w/g mnie jest trochę skromniejsza niż ubiegłoroczne zabawy sylwestrowe, ale co najważniejsze jest.
Pokaz sztucznych ogni dokładnie o północy, jak co roku rozświetli niebo na Uzdrowiskiem Szczawnica.

Sylwester w Szczawnicy
Jeśli będziesz w Szczawnicy, Krościenku lub pobliskiej miejscowości wpadnij o północy na plac przy dolnej stacji kolejki linowej na Palenicę w Szczawnicy !
http://podwierzba.eu/artykul/sylwester-w-szczawnicy

Mieszkaniec apows

apows

Dodano 2016-06-07 18:51:15

Fajna trasa rowerowa

Trasa rowerowa Szczawnica Spiska Bela jak to w górach bywa w 90% prowadzi pod górę, po przejechaniu płaskiego odcinka ścieżki rowerowej Szczawnica - Krościenko, wjeżdżamy na najgorszy odcinek całej wyprawy, czyli jazdę drogą wojewódzką Nowy Sącz Nowy Targ. Ruch jak to w każdą słoneczną niedzielę spory, po drodze mijają nas samochody z pełnymi rowerów bagażnikami, nie tylko ja postanowiłem aktywnie spędzić chwilę wolnego czasu.

Pierwszy etap trasy opisałem już w poście Rowerem wokół Pienińskiego Parku Narodowego więc nie rozpisuje się nad nim, mijamy granice polsko-słowacką i od tego momentu zaczyna się podjazd pod Magurskie Sedlo. Po drodze mijamy urokliwe słowackie wsie, ludzi idących lub wracających z niedzielnych mszy, pomimo tego ruch samochodowy na drodze mały, możemy zatem podziwiać budząca się do życia słowacka przyrodę.
Bedąc w Pieninach polecam tanie noclegi w Szczawnicy http://podwierzba.eu/

Mieszkaniec apows

apows

Dodano 2016-01-04 11:45:09

Kolejka linowa na Palenicę w Szczawnicy

Kolejka linowa na Palenicę w Szczawnicy
Na stokach Palenicy i Szafranówki do dyspozycji amatorom śnieżnego szaleństwa przygotowano cztery trasy narciarskie o długości 3,6 km. o różnym stopniu trudności. Na Szafranówce znajdują się trasy dla początkujących narciarzy, dwa wyciągi orczykowy obsługują trasy o łatwej i średnim stopniu trudności.
Dla małych dzieci i uczących się dopiero jeździć na nartach po prawej stronie stoku przygotowano tzw. oślą łączkę. Łatwość tras i duży wybór szkółek i instruktorów narciarskich, sprawi, że każdy powinien podszkolić technikę jazdy i nie będzie miał problemu z pokonaniem 1800 m trasy rodzinnej ( średnio trudna) prowadzącej do dolnej stacji kolejki. W wymienione trasy narciarskie są oświetlone i w miarę potrzeby sztucznie naśnieżane.
Dla bardziej zaawansowanych narciarzy na północnym stoku Palenicy przygotowano jedna z nielicznych tras narciarskich w Polsce z homologacja FIS. Trasa o długości 1000 m dla średnio zaawansowanych amatorów białego szaleństwa stanowi nie lada wyzwanie, dlatego polecam ja bardziej zaawansowanym narciarzom. Ta trasa nie jest oświetlona !. Dodatkowym plusem ośrodka narciarskiego na Palenicy niewątpliwie są wspaniałe widoki na Pieniny, Tatry, Gorce i możliwość kąpieli słonecznych na szczycie.
Więcej tras narciarskich w Pieninach opisałem na moim blogu http://podwierzba.blogspot.com/

Mieszkaniec apows

apows

Dodano 2012-10-26 10:00:04

Atrakcje w pieninach- Szczawnica

Atrakcje w Szczawnicy
Palenica (722 m n. p. m.) –doskonałe miejsce do spędzenia wolnego czasu na rodzinnych piknikach.

Osoby lubiące aktywny wypoczynek mogą też skorzystać z wypożyczalni rowerów i odbyć przejażdżkę szlakiem rowerowym prowadzącym do granicy ze Słowacją.
Stacja górna kolei posiada zaplecze gastronomiczne z miejscami widokowymi. Palenica stanowi świetny punkt wypadowy dla wędrówek pieszych i rowerowych. Prowadzą z niej wyznaczone szlaki górskie na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką oraz na Sokolicę i Trzy Korony.
Od wiosny do później jesieni przy górnej stacji kolei krzesełkowej na Palenicę funkcjonuje bardzo popularna zjeżdżalnia wózkowa – grawitacyjna.

Zaskalnik – wodospad o wysokości ok. 5 m na Sopotnickim Potoku w Beskidzie Sądeckim, pomiędzy szczytami Bereśnik (843 m n.p.m.) i Wysoka (759 m n.p.m.). Znajduje się na wysokości ok. 550 m n.p.m. Od centrum Szczawnicy ok. 2,8 km.

Wąwóz Homole – Główna atrakcja Małych Pienin. Położony jest niedaleko centrum Jaworek. Długość wąwozu wynosi 800 m. Tworzą go pionowe ściany z białego i czerwonego wapienia. Dnem spływa kaskadami potok Kamionka. Na skałach wąwozu Homole rosną rzadkie gatunki roślin. Od 1963 r. jest rezerwatem przyrody.

Rezerwat przyrody Biała Woda - Rezerwat przyrody w okolicy Jaworek. Utworzony w 1963 r., jego powierzchnia to niemal 28 ha. Tutaj były kręcone sceny do serialu Janosik.

Jarmuta - kopulasty wierch na południowy - zachód od Szlachtowej. Pod szczytem znajduje się figura Matki Boskiej, a jeszcze niżej kapliczka. Z Jarmuty rozciąga się atrakcyjna panorama widokowa m. in. na Tatry, Gorce i Beskid Sądecki.

Dworzec Gościnny - Odbudowany budynek utrzymany jest w stylu dawnego Kursalonu, wybudowanego w 1864 roku, z drewna modrzewiowego, z mnóstwem ganków

, galerii i wieżyczek. Było to miejsce, gdzie kwitło życie towarzyskie, odbywały
się koncerty, bale dobroczynne i spotkania towarzyskie połączone z tańcami. W latach 1959-1962 w budynku mieściło się Muzeum Pienińskie. Pożar, który wybuchł w 1962 roku, strawił doszczętnie obiekt.

Sokolica - (747m) jeden z najpiękniejszych szczytów Pienin, wspaniały punkt widokowy. Na jej szczycie rosną reliktowe sosny będące najczęściej fotografowanymi drzewami w Polsce.

Trzy Korony - najpopularniejszy i najczęściej odwiedzany masyw górski w Pieninach Właściwych. Roztacza się z stąd wspaniały, rozległy widok naTatry, Gorce, Beskid Sądecki , Magurę Spiską oraz całość Pienin.


Spływ Przełomem Dunajca –spływ tratwami jednym z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Jest największą atrakcją turystyczną okolicy.
Spływ przełomem Dunajca rozpoczyna się w Sromowcach Wyżnych Kątach (przystań początkowa) lub w Sromowcach Niżnych u podnóża Trzech Koron ( przystanek na trasie spływu).
Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października (codziennie z wyjątkiem święta Bożego Ciała i pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych).
Istnieją dwie przystanie docelowe:
1. SZCZAWNICA - długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min
2. KROŚCIENKO - długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 min.

Bryjarka (679m n.p.m.) Szczawnica zawdzięcza jej bardzo wiele w swojej długiej i bogatej historii.
Dzięki siedmiu wodom mineralnym, jakie z tej góry wypływają (stąd "Góra wód"), miasto stało się popularnym uzdrowiskiem, w którym leczy się górne drogi oddechowe.
Na szczycie Bryjarki ( który osiągamy z placu Dietla w ok.40 min. znajduje się metalowy krzyż z 1902 r.- na miejscu innego, drewnianego - zrobiony przez tę samą firmę, co słynny krzyż na Giewoncie.

Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szczawnicy
Muzeum Pienieńskie w Szczawnicy mieści się w zabytkowej XIX-wiecznej willi Pałac. Jest placówką o charakterze etnograficzno-historycznym. W części etnograficznej prezentowane jest życie górali pienińskich z pierwszej połowy XX wieku, wyposażenia wnętrz, pasterstwo, rolnictwo, łowiectwo, rybołówstwo, tkactwo.
Uzupełnieniem tej części wystawy jest strój regionalny, sztuka ludowa regionu pienińskiego oraz godła góralskich rodów szczawnickich. Ekspozycja historyczna obejmuje tematy: Szczawnica częścią Starostwa Czorsztyńskiego, Józef Szalay twórcą i organizatorem kurortu, Krakowska Akademia Umiejętności właścicielką Szczawnicy, Szczawnica własnością Adama Stadnickiego w latach 1909-1948, Druga wojna światowa na terenie Pienin. Udostępniona jest także Izba Jana Wiktora, miłośnika i piewcy Pienin.

Plac Dietla
Zabudowa placu Dietla jest przykładem XIX-wiecznej polskiej architektury uzdrowiskowej. U wejścia na plac Dietla znajduje się budynek Stara Kancelaria (wybudowany w latach 1864 – 65). Miejsce pierwszego domu zdrojowego zajęła w 1864 willa Pałac. Od 1971 r. mieści się w nim siedziba Muzeum Pienińskiego im. J. Szalaya.
Do Placu Dietla przylega Park Górny im. hrabiego Adama Stadnickiego (pow. 10 ha) założony przez Jana Kutscherę, a następnie rozszerzony i urządzony przez J. Szalaya. Sprowadził on wiele rzadkich okazów drzew. Wśród drzew rosnących w parku możemy spotkać: buki, jodły, lipy, klony, modrzewie, dęby, tuje i sosny. W górnej części Parku rozciąga się lasek modrzewiowy zasadzony w latach 1909 - 1911 z nasion sprowadzonych z Tokio ( modrzew japoński dochodzący do 30 m wysokości). Na skraju Parku znajduje się kaplica zdrojowa pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Nieba (zaprojektowana przez J. Szalaya, wybudowana w latach 1844-1847 w stylu neogotyckim). W ołtarzu umieszczony jest obraz olejny pędzla J. Szalaya Madonna z Dzieciątkiem.
Zachodni narożnik Placu Dietla stanowi dom Pod Bogarodzicą wybudowany w 1853 r. przez Szalaya. Północną część placu zajmują wille Holenderka (1855 r.) i Dom nad Zdrojami.

Uzdrowisko Szczawnica- Królowa Polskich Wód
Główne atrakcje Szczawnicy to zapierające dech w piersiach krajobrazy i 200 letnia tradycja lecznicza oparta na bogactwie naturalnych źródeł wód mineralnych – bogatych w sole mineralne i mikroelementy.
Uzdrowisko Szczawnica zaprasza do:
- Pijalni Wód Mineralnych
- Sanatoriów Inhalatorium i Papiernik
- Przychodni Uzdrowiskowej

Tutaj leczy się:
 choroby układu oddechowego, przewlekłe zapalenia nosa i gardła, choroby aparatu głosowego, alergiczne schorzenia dróg oddechowych, astmę oskrzelową.
 choroby układu ruchu, zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, choroby reumatyczne i reumatoidalne zapalenia stawów.
Promenada spacerowa wzdłuż Grajcarka początek przy dolnej stacji kolejki linowej na Palenicę, następnie łączy się ze ścieżką pieszo-rowerową prowadzącą na Słowację wzdłuż Dunajca. Długość promenady wynosi około 1800 m.
Neogotycki kościół św. Wojciecha (1882-1892).
Neogotycka kaplica ufundowana przez Józefa Szalaya (1846-1847).

http://nocleginaplus.pl/26.atrakcje-w-szczawnicy

  1. Pierwszy raz tutaj?

    Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
    Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

  2. Zwiększ atrakcyjność profilu

    Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

  3. Daj się poznać

    Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

  4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

    Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

  5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

  6. Daj znać co u Ciebie

    Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

  7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!

  • Dodaj do obserwowanych Obserwuj ciekawe osoby! Jeżeli pojawi się coś nowego, znajdziesz to również na swoim profilu.
  • Wyślij wiadomość Wysyłaj wiadomości i bądź w kontakcie z innymi mieszkańcami!
  • Zgłoś do moderacji Zgłoś nadużycie ze strony mieszkańca!

Wydarzenia dnia

Materiały mieszkańca