Branża TSL potrzebuje specjalistów. Kształcą ich warszawskie uczelnie

2017-01-27 09:09:19

Mówi się, że dział handlowy zapewniający stały kontakt z klientami i kontrahentami, jest niczym ręce każdej posiadającej go firmy. Jeśli tak, to dział transportu-spedycji-logistyki jest niczym nogi – pozwala szybko i łatwo dotrzeć z określonym ładunkiem w dowolne miejsce na świecie.

Rozkwit branży TSL

Jeszcze nigdy transport nie miał tak wielkiego znaczenia i tak silnej pozycji w polskiej gospodarce, jak obecnie. Polskie firmy przewozowe święcą tryumfy w całej Europie, stanowiąc niezwykle groźną konkurencję dla firm z pozostałych krajów Unii Europejskiej. Co więcej, eksperci zgodnie potwierdzają, iż branża ta cały czas się rozwija. Wpływ na to ma wiele czynników: niskie ceny paliw, coraz lepsza sieć dróg szybkiego ruchu i autostrad, rosnący w siłę eksport towarów tak w kierunku wschodnim, jak i zachodnim – wszystko to sprawiło, iż polska branża TSL w krótkim czasie rozrosła się do niespotykanych rozmiarów. Jednakże tak gwałtowny rozwój stał się też powodem do powstania kilku znaczących problemów, z których brak wykwalifikowanej kadry należy do najważniejszych.

Wojna o pracownika

Niedostatek wykwalifikowanej kadry mogącej podjąć pracę w branży Transport-Spedycja-Logistyka bez licznych kursów i szkoleń bardzo szybko stał się mocno zauważalny. Eksperci z dziedziny transportu i logistyki okazali się w ostatnich latach towarem niezwykle wprost deficytowym. Zaczęło dochodzić do sytuacji, w której to konkurujące ze sobą firmy przewozowe zwyczajnie podkradały sobie pracowników, oferując im nie tylko bardzo korzystne warunki finansowe, ale i bogate pakiety socjalne. Sytuacja, choć korzystna z punktu widzenia pracownika, stała się groźna dla całej branży. Niedostatek specjalistów to bariera dla rozwoju przedsiębiorstw. Pomoc, szybka i dość niespodziewana, przyszła ze strony polskich uczelni.

Ruszyło szkolenie specjalistów

Jednym z pionierów wprowadzających do swojego programu kierunki przygotowujące do pracy w branży TSL jest Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie. Obecnie podjąć można tam studia na kierunkach:

1. Zarządzanie (studia I stopnia) ze specjalnością Transport-spedycja-logistyka.

2. Studia inżynierskie na kierunku Transport ze specjalnością:
transport drogowy,
transport kolejowy,
transport intermodalny,
logistyka transportu.

Ponieważ uczelnia stawia przede wszystkim na kształcenie praktyczne oraz jak najlepsze przygotowanie do zawodu, studenci każdego z tych kierunków mają mnóstwo zająć warsztatowych, praktyk oraz zajęć prowadzonych przez osoby na co dzień zawodowo związane z branżą TSL.

Artykuł powstał przy współpracy z Uczelnią Techniczno-Handlową - http://www.uth.edu.pl/

Jesteś na profilu Jarosław Ziemba - stronie mieszkańca miasta Warszawa. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj