Języki Świata Sabina Jurewicz

avatarJęzyki Świata Sabina Jurewicz

Warszawa
Szkoła języków obcych oraz języka polskiego dla cudzoziemców.

Jak się uczyć, żeby nie zwariować

2014-10-30 15:33:25

Jak uczyć się dwóch języków jednocześnie i nie zwariować?

Między człowiekiem a szympansem, naszym najbliższym krewniakiem istnieje 1,5% różnic genowych. Odkrycie genu o tajemniczej nazwie FOXP2 sprawiło,iż już wiemy dlaczego posługujemy się mową. Okazuje się bowiem, że ludzka wersja tego genu, działając na inne nasze geny wpływa na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego, w tym na naszą pamięć i rozumienie.

Dzięki prawidłowemu funkcjonowaniu genu FOXP2 możemy więc uczyć się języków.
Człowiek jest istotą społeczną. Bezustannie kontaktuje się z innymi na różne sposoby.Jednym z najważniejszych jest mowa. Jak zatem możemy efektywnie wykorzystać ten dar od natury, poprawiając jakość swojego życia i spełniając swoje marzenia?

Dzisiejszy świat jest pełen możliwości. Często marzymy i bardzo czegoś pragniemy. Chcemy poznać świat.
Po analizie potrzeb okazuje się, że do realizacji celu potrzebujemy konkretnych umiejętności, np. znajomości jednego lub kilku języków obcych. Teraz mówimy dobrze po angielsku, tymczasem wkrótce może się okazać, że szansą na osiągnięcie wyczekiwanej przez nas zmiany będzie znajomość dwóch,
a nawet trzech języków.

Jak zatem nauczyć się dwóch języków naraz. Jak zrealizować to zamierzenie w sposób racjonalny i spójny?
Oto kilka praktycznych wskazówek.


1. Przede wszystkim zdefiniuj cel. Odpowiedz sobie na pytania: po co chcesz sie uczyć dwóch języków? Do czego ich znajomość będzie ci potrzebna?
Jakie konkretne korzyści osiągniesz dzięki ich znajomości? Jaki poziom zaawansowania będzie cię satysfakcjonował w wybranej perspektywie czasowej,
czyli ile do kiedy chcesz się nauczyć?
2. Ustal, który język jest albo będzie ważniejszy - to pozwoli ustalić priorytety w planowaniu czasu i wysiłku wkładanego w naukę danego języka.
3. Określ na jakim poziomie już znasz wybrane języki. Czy, np. jeden już trochę znasz, a drugiego chcesz się uczyć od początku,
czy może obu języków będziesz uczyć się od zera?
4. Zaplanuj naukę. Ustal czas jaki przeznaczysz na naukę obu języków, np. codziennie rano od 7.00 do 7.45 język niemiecki (nowy)
i wieczorem 19.30-19.45 język angielski (który już trochę znam).
5. Wyważ proporcje. Przyjmij zasadę, że język, którym już mówisz potrzebuje mniej uwagi i nakładów pracy niż ten, w którym raczkujesz.
6. Bądź zdyscyplinowany i konsekwentny w tym co robisz. Ucz się mimo pokus i przeciwieństw pochodzących zarówno z zewnątrz jak i z wnętrza ciebie.
Aby sobie pomóc, koniecznie poszukaj osób, które czynnie będą Cię dopingowały i wspierały w osiąganiu Twoich celów.
6. Otaczaj się językami, których się uczysz. Wynajduj wszelkie okazje by ich używać od samego początku nauki.
Znajdź ośrodki przybliżające kulturę narodu, którego języka właśnie się uczysz.Szukaj w sieci i wokół ciebie.
Momenty, kiedy będziesz w stanie coś komuś powiedzieć i zostaniesz zrozumiany, będą Twoją nagrodą i satysfakcją. Rozwijaj to.

Uwierz we własne siły i możliwości. Bądź przekonany o tym, że osiągniesz swój cel.
Jak powiedział znany mówca motywacyjny Les Brown - "You will get if you don't quit!"

Jesteś na profilu Języki Świata Sabina Jurewicz - stronie mieszkańca miasta Warszawa. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj