Języki Świata Sabina Jurewicz

avatarJęzyki Świata Sabina Jurewicz

Warszawa
Szkoła języków obcych oraz języka polskiego dla cudzoziemców.

Kilka sposobów na skuteczne przyswajanie wiedzy

2014-11-07 14:38:01

Świat, w którym żyjemy wymaga od nas nieustannego poszerzania wiedzy, zdobywania nowych umiejętności. Patrzymy na innych ludzi wykształconych i zastanawiamy się, jak on to robią, kiedy na to znajdują czas, na pewno są bardzo zdolni. Wszystko to częściowo prawda, ale nauka, nowych zagadnień, nowych pojęć, nowego języka jest dla każdego, niezależnie od wieku, talentu czy zdolności.

Sekretem skutecznego poszerzania wiedzy i wznoszenia się na kolejne szczeble rozwoju osobistego i tym samym zawodowego jest systematyczność.
Tak naprawdę wystarczy 15 - 20 minut dziennie, aby przyswoić nowe zagadnienia, definicje, pojęcia, słowa.
Codzienne powtarzanie materiału, który chcemy opanować sprawi, że zostanie on w naszych głowach na dłużej.

Czasami, aby podnieść swoje kwalifikacje korzystamy ze szkoleń lub zajęć organizowanych na zewnątrz przez profesjonalistów. Na każdych zajęciach dostajemy od prowadzącego materiały, foldery, biuletyny, sterty kserówek, na których pojawiają się nowe zagadnienia, definicje i struktury do zapamiętania.
Pierwsza myśl, która pojawia się w takiej sytuacji w naszej głowie: Jak ja się tego nauczę?
A druga: Ale muszę, bo zostanę w tyle, mam taką zdolną grupę, wszyscy chłoną wiedzę i analizują zagadnienia już na zajęciach!

Przede wszystkim możemy się uspokoić i głęboko odetchnąć, nasza grupa to nie geniusze, oni myślą tak samo jak my. Po drugie nikt z nas nie jest w stanie zapamiętać takiej ilości materiału po jednych zajęciach. Przeciętny człowiek może zapamiętać aktywnie najwyżej 1 definicją, biernie może 3, jeżeli cały czas uważał. I na tym kończą się możliwości naszego mózgu.

Teraz już wiemy, że wszystko z nami w porządku, więc możemy zacząć pracować nad podnoszeniem naszych kwalifikacji. Pamiętajmy, że nie uczymy się po to, aby nasze życie stało się lepsze, aby wiedzieć jeszcze więcej i móc wykorzystywać wiedzę w praktycznej pracy zawodowej.

Uczymy się po to, aby móc stale się rozwijać i czerpać z tego przyjemność. Nieważne, że Twoja koleżanka podkreśla w kolejnej "mądrej książce" ważne frazy i czyta je za każdym razem przed snem.
Dla Ciebie lepszą i bardziej skuteczną formą przyswajania wiedzy może okazać się inna metoda. Może być ona dziwna, śmieszna, ale dla Ciebie i tak będzie najbardziej skuteczna.

Nie bójmy się różnorodności. Eksperymentujmy w próbach przyswajania wiedzy, słuchajmy, czytajmy, oglądajmy nagrania, filmy, piszmy, ale ma to być coś co lubimy, czym się interesujemy.

Oto kilka podpowiedzi, być może, znajdziesz coś dla siebie:


- Ucz się z treści- suche "wkuwanie" pojęć czy zagadnień nie przyniesie takich rezultatów, jak skojarzenie ich zasad w konkretnym przypadku,
- Mów głośno, z pamięci - zapamiętasz więcej używając pamięci słuchowej,
- Twórz pytania z nowymi zagadnieniami- wyobraź sobie sytuacje, w których możesz je zadać,
- Twórz swoje własne definicje pojęć, których się uczysz używając bardziej potocznego języka.

Pamiętaj, że osoby, które ciągle poszerzają swoją wiedzę z różnych dziedzin robią to z czystego egoizmu.
Dbają w ten sposób o kondycję swojego mózgu, ponieważ mózg który jest regularnie gimnastykowany może zapamiętać więcej i na dłużej.
Może warto być czasem małym egoistą i poćwiczyć swój mózg?

Jesteś na profilu Języki Świata Sabina Jurewicz - stronie mieszkańca miasta Warszawa. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj