Dodaj zdjęcie profilowe

avatarGaleria 2.0

Warszawa
Galeria 2.0 [multimedia, video, performance, sztuki wizualne]

"MOWOMOWA" FRYDRYCH / JAŁOWIŃSKI / SAKOWSKI

2012-11-09 15:10:10

Galeria 2.0 zaprasza na otwarcie wystawy "Mowomowa"
14 listopada 2012 roku o godz. 18.00 w Galerii 2.0


Artyści: Michał Frydrych, Dominik Jałowiński i Piotr Sakowski

Kuratorzy wystawy: Justyna Wencel i Marcin Chomicki
Wystawa czynna 14-21 listopada 2012
(pn-pt) w godz. 16.30-18.30
lub po umówieniu telefonicznym 502983411

Pałac Czapskich-Raczyńskich
(budynek rektoratu, ostatnie piętro)
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 5

------------------------------------------------------------------------------
Mowomowa
Trzy różne postawy artystyczne. Trzy działania w przestrzeni 2.0. Materia języka, zbliżenie na detal, uwalnianie idei, potencjalność tekstu – subtelnie się przenikają, tworząc zbiór wspólny, obszar spotkania tych trzech artystów w szeroko pojętym „słowie”.

Praca Frydrycha wywodzi się z wypisywanych na śniegu po mostem Śląsko-Dąbrowskim sześćdziesięciu tytułów nigdy nie namalowanych obrazów, które to działanie już wówczas nosiło znamiona uwalniania się z autorstwa. Artysta pozwala, by pierwiastek intelektualny swobodnie krążył w obiegu mowy, znosząc jednocześnie copyright na idee artystyczne.

Jałowiński – już nie student, a dojrzały artysta – powraca do przestrzeni galerii po latach z kolejnym performance, generując swoją obecnością nowe znaczenia związane z Akademią i społecznością studentów. Malarz i performer, ceniący siłę intuicji i rozpychający schemat racjonalnego pojmowania świata, podejmuje w swojej przemowie próbę „wywrócenia” rzeczywistości w (nie)znanym kontekście.

„Skromne propozycje” Sakowskiego, w całym swoim minimaliźmie, eksponują siłę emocji i myśli. Artysta traktuje swoje prace jako „rodzaj prześwitu, który umożliwia choćby chwilowe odczucie detalu. Prześwit to przecinka, przesieka, może polanka w lesie, przerzedzony las. Ale i najgłębsze miejsce w lesie, takie do którego z trudem docieramy.”


Michał Frydrych
(Ur. 1980). Absolwent Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiował także filozofię na UW oraz na berlińskim Universität der Künste.
Zajmuje się malarstwem i tworzeniem na jego podstawie przestrzeni narracyjnych, czasem też sztuką w przestrzeni publicznej. Używa języka w formie tworzywa, umożliwiającego pojawianie się i znikanie rzeczy, relacji i historii. Odnosi się do malarstwa jako zjawiska tworzącego wizualne byty, generujące ciągi znaczeń w mowie. Autor bloga www.michalfrydrych.com. Mieszka i pracuje w Warszawie. Udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w CSW-Zamek Ujazdowski w Warszawie, galeria m2 w Warszawie, BWA w Zielonej Górze, CK Krasnoje Znamja w Sankt Petersburgu.

Dominik Jałowiński
(Ur. 1981, Lublin). Absolwent Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka (2008). Zajmuje się performance i malarstwem. Mieszka i pracuje w Warszawie. Udział w wystawach i festiwalach performance m.in. w Galerii Foksal w Warszawie, Królikarni w Warszawie, Narodowej Galerii Sztuki “Zachęta” w Warszawie, MOCAK-u w Krakowie, Galerii Manhattan w Łodzi oraz za granicą.

Piotr Sakowski
(Ur.1983, Gdańsk). W pracy twórczej posługuje się różnymi mediami.
Jego projekty łączą tradycję sztuki konceptualnej, minimalnych działań efemerycznych z refleksją na temat postprodukcji. Autor wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Galerii Foksal w Warszawie, Galerii LETO w Warszawie, Narodowej Galerii Sztuki “Zachęta” w Warszawie, Galerii KONT w Lublinie.

Jesteś na profilu Galeria 2.0 - stronie mieszkańca miasta Warszawa. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj