Dodaj zdjęcie profilowe

avatarGaleria 2.0

Warszawa
Galeria 2.0 [multimedia, video, performance, sztuki wizualne]

WYKŁAD KATARZYNY PABIJANEK Z CYKLU "MADAME X"

2012-11-14 01:30:38

Galeria 2.0 zaprasza na drugie spotkanie z cyklu „MADAME X”.
Wykład Katarzyny Pabijanek CIAŁO W CIAŁO Z MATKĄ. OD MENARCHE DO MENOPAUZY. O CIELESNOŚCI W SZTUKACH WIZUALNYCH odbędzie się
19 listopada 2012 roku o godz. 18.00 w galerii Salon Akademii
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 5
Pałac Czapskich-Raczyńskich (wejście od ul. Traugutta)



Galeria 2.0 organizuje cykl wykładów i spotkań „Madame X”,
w ramach którego zaproszone do współpracy artystki i badaczki kultury przedstawiają kobiety w sztuce oraz sztukę kobiet.

Patronką spotkań jest Madame X – Absolutna Władczyni (bohaterka filmu Ulrike Ottinger), która wzywa inne kobiety do podjęcia dalekiej podróży i ucieczki od znanego im życia.

Chiński Orlando – stop – do wszystkich kobiet – stop – proponuję świat – stop – pełen złota – stop – miłości – stop – morskich przygód – stop – zgłoś się na Chińskiego Orlando – stop

Będziemy przyglądać się strategiom mówienia o tożsamości w sztukach wizualnych i zamianach ról. Zastanawiać się dlaczego rzeczywistości odpowiada meander i mozaika raczej niż linearna narracja. Kwestionować konwencje kinowe. Pytać po co metamorfoza i maskarada. Odczytywać wzory tożsamości kobiecych w obrazach filmowych i nie tylko.
Zapraszamy!

MADAME X
część II
Katarzyna Pabijanek
CIAŁO W CIAŁO Z MATKĄ. OD MENARCHE DO MENOPAUZY. O CIELESNOŚCI W SZTUKACH WIZUALNYCH


Esej Luce Irigaray "Ciało-w-ciało z matką", interpretujący ciążę jako figurę dwoistości bytu w jednym ciele, był punktem wyjścia do psychoanalitycznej reinterpretacji doświadczenia kobiecej cielesności. "Gdzie znajdują się nasze wyobrażenia i symbolika życia wewnątrz macicy i pierwszego ciało-w-ciało z matką? W jakiej nocy pozostały, w jakim szaleństwie?" (Irigaray 2000). Celem wykładu jest zaprezentowanie głównych feministycznych teorii ciała i ucieleśnienia poprzez interpretację prac wybranych artystek feministycznych. W swojej analizie skoncentruję się na ciele pojmowanym jako element fabuły i warunek prowadzenia narracji. Podążając za ukutą przez Elizabeth Grosz metaforą ciała jako wstęgi Moebiusa, potraktuję ciało jako płaszczyznę przenikania się wewnętrznej biologicznej warstwy z zewnętrzną, będącą w rzeczywistości tylko kulturowym tatuażem.


KATARZYNA PABIJANEK (1976) - od 2008 wykładowczyni Gender Studies IBL PAN. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół cielesności, kobiecego autorstwa oraz nowych mediów. Jest autorką książki Body in Polish Visual Art After 1989.

Jesteś na profilu Galeria 2.0 - stronie mieszkańca miasta Warszawa. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj