Wystartowała inicjatywa „Kreatywne Mazowsze” z programem na rzecz innowacji w woj. mazowieckim

2014-11-06 13:52:59

Województwo mazowieckie w roku 2020 wśród 50 najbardziej innowacyjnych regionów Europy – taki cel przyświeca sygnatariuszom Manifestu Programowego inicjatywy „Kreatywne Mazowsze”, wśród których znaleźli się przedstawiciele samorządów, środowisk akademickich i innowacyjnego biznesu. Swój podpis pod dokumentem złożył min. Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego. „Kreatywne Mazowsze” jest pierwszą taką inicjatywą, która może na trwale zmienić ocenę innowacyjności w regionie mazowieckim, gdyż nastawiona jest na kreowanie konkretnych, skutecznych rozwiązań i realną współpracę między nauką biznesem i samorządem. Strefa „Kreatywnego Mazowsza” funkcjonowała w ramach V Forum Rozwoju Mazowsza, które odbyło się w dniach 4-5 listopada 2014 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Rozwój gospodarek regionów w dużym stopniu zależy od osiągnięcia dostatecznego poziomu w dziedzinie innowacyjności, rozumianej jako zdolność do szybkiego wprowadzania nowoczesnych rozwiązań technicznych i organizacyjnych. Regionalne Strategie Innowacji funkcjonują w ponad 150 regionach Europy, stanowiąc podstawę do wykorzystania środków z Funduszy Strukturalnych i Spójności. Tylko w ramach RPO WM i PO KL w mijającej perspektywie 2007 – 2013, do regionu mazowieckiego trafiło ponad 10,3 mld zł. Mimo olbrzymich środków, region mazowiecki na tle UE oceniany jest w najlepszym razie jako średniak – zaś ambicją sygnatariuszy Manifestu jest, by za 6 lat był to region, który można określić mianem lidera innowacyjności.
Podpisanie Manifestu na rzecz rozwoju Mazowsza to wspólna inicjatywa środowisk akademickich, samorządowych, oraz podmiotów wspierających inicjatywę. Podpisanie Manifestu to dopiero jeden z pierwszych elementów budowania porozumienia na rzecz idei „Kreatywnego Mazowsza” i uzyskania realnych korzyści dla regionu w ramach promowania kreatywności i innowacji w najbliższych latach. Jeszcze w trakcie trwającego Forum Rozwoju Mazowsza, sygnatariusze paktu dyskutowali nad kolejnymi krokami w rozwoju inicjatywy, jakimi będą prace koncepcyjne, oraz znalezienie najlepszej formuły organizacyjnej dla inicjatywy.
Cele „Kreatywnego Mazowsza” wymienione w Manifeście Programowym, takie jak „podjęcie działań na rzecz wypracowania skutecznego modelu współpracy między nauką, biznesem oraz instytucjami państwowymi, budowa wzajemnej synergii inicjatyw i projektów umożliwiającej efektywne pozyskiwanie finansowania, czy wypracowania narzędzi do realnego wpierania działań na rzecz polityki zrównoważonego rozwoju i świadomości ekologicznej znalazły potwierdzenie w programie warsztatów organizowanych przez „Kreatywne Mazowsze” podczas V Forum Rozwoju Mazowsza. Podczas warsztatów i paneli dyskutowano min. na temat efektywnego połączenia infrastruktury i usług dla rozwoju i transferu technologii, innowacyjnego podejścia w zarządzaniu R&D (w pracach badawczo-rozwojowych), czy współdziałania korporacji i start-up’ów, oraz eko -rozwiązań w procesach inwestycyjnych.
Założeniem corocznych edycji Forum Rozwoju Mazowsza jest spotkanie w jednym miejscu przedstawicieli różnych sektorów, branży i administracji. Wystawcami są przedsiębiorcy, start-upy, gminy, powiaty, miasta, uczelnie wyższe, jednostki naukowe, instytucje otoczenia biznesu, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe.
W tegorocznej edycji udział wzięło 80 wystawców. Impreza odbyła się na Stadionie Narodowym w Warszawie i oprócz części wystawienniczej organizator - Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, zaplanował tematyczne wystąpienia, które w tym roku po raz pierwszy odbyły się aż na dwóch scenach. Jednym z partnerów forum było debiutujące w tej roli „Kreatywne Mazowsze”.

Pełna lista sygnatariuszy Manifestu Programowego inicjatywy Kreatywne Mazowsze dostępna jest na stronie www.kreatywnemazowsze.pl

Jesteś na profilu biuro_prasowe - stronie mieszkańca miasta Warszawa. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj