Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Piaseczna na ostatniej prostej. Nadchodzi koniec prac renowacyjnych

Katarzyna Glegoła
Katarzyna Glegoła
Wideo
od 16 lat
Gmina Piaseczno kończy renowacje trzech inwestycji, które utworzą przyszłe Muzeum Piaseczna. Mowa tu o budynku Starej Plebani mieszczącej się na rynku miasta (głównej siedziby muzeum), Dworku Poniatówka w parku miejskim i Domu Zośki w Zalesiu Dolnym. Otwarcie przewidywane jest jeszcze w tym roku.

Przywrócenie do życia zabytków

Przedsięwzięcie ma na celu danie drugiego życia zabytkowym budynkom miasta, które od teraz będą pełniły rolę muzeum. W nowej instytucji kultury będzie można zobaczyć dary przekazane przez śp. Jerzego Duszę, który był kronikarzem Piaseczna. Przekazane przez niego pamiątki, w tym głównie fotografie, będą prezentowane w nowopowstałym Muzeum Piaseczna. Poza otrzymanymi pamiątkami kronikarza, w muzeum będzie można oglądać artefakty i inne związane z historią miasta przedmioty, ofiarowane przez lokalnych mieszkańców.

Niedawno otrzymaliśmy od jednego z przedsiębiorców, który ma we własności dawną siedzibę firmy Polkolor, ciekawy obiekt, czyli zabytek poprzemysłowy - szafę sterowniczą. Wielu mieszkańców Piaseczna jeszcze pamięta budowę zakładów Polkolor i ich działanie- wspomniał Daniel Putkiewicz, burmistrz gminy i miasta Piaseczna.

Stara Plebania

Budynek Starej Plebani mieszczący się przy kościele św. Anny w Piasecznie przechodzi ostatnie prace renowacyjne. Można właściwie nazwać to rekonstrukcją, ponieważ obiekt został rozebrany niemal do fundamentów. To właśnie w tym miejscu stanie główna siedziba Muzeum Piaseczna. Stara Plebania została wybudowana około 1800 roku. W 2017 roku zostały podjęte pierwsze prace modernizacyjne, które trwają do dziś. Według założeń renowacja ma zostać ukończona jeszcze w tym roku, jak wspominał burmistrz miasta Daniel Putkiewicz.

Dworek Poniatówka

Jest drugim obiektem składającym się na nowy kompleks muzealny. Dworek Poniatówka mieści się w parku miejskim. Po renowacji powstanie w nim kawiarnia oraz rekonstrukcja pokoju starosty Franciszka Ryxa oraz pokoju hrabiny Cecylii Plater-Zyberkówny.

Dom Zośki w Zalesiu Dolnym

Ostatnią filią Muzeum Piaseczna będzie Dom Zośki znajdujący się w Zalesiu Dolnym. Gmina Piaseczno wykupiła drewniany dom słynnego Tadeusza Zawadzkiego, jednego z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, znanego także pseudonimem „Zośka”. Rodzinny dom, w którym wychowywał się, podporucznik Armii Krajowej, komendant Grup Szturmowych Szarych Szeregów i uczestnik Akcji pod Arsenałem, wymagało gruntownej renowacji. Przygotowana zostanie w nim ekspozycja dotycząca rodziny Zawadzkich i Szarych Szeregów.

Kiedy planowane otwarcie muzeum i o zachodzących zmianach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto