Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wojska Polskiego wzbogaciło się o VIS 100. To pistolet, w który zostaną wyposażone Siły Zbrojne RP

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Muzeum Wojska Polskiego
Do zasobów Muzeum Wojska Polskiego trafił VIS 100 - samopowtarzalny polski pistolet wyprodukowany przez Fabrykę Broni w Radomiu. Pistolet ten będzie częścią wystawy, ukazującej postęp, jaki dokonał się w polskim przemyśle zbrojeniowym. VIS 100 jest obecnie wdrażany na wyposażenie Wojska Polskiego. Szczegóły poniżej.

2 marca prezes Fabryki Broni "Łucznik" - Radom sp. z o.o. dr Wojciech Arndt przekazał na ręce dyrektora Muzeum Wojska Polskiego Pawła Żurkowskiego pistolet samopowtarzalny VIS 100, który wzbogacił zbiory muzeum. Pistolet ten będzie częścią wystawy, ukazującej postęp, jaki dokonał się w polskim przemyśle zbrojeniowym.

VIS 100 powstał w ramach wojskowego projektu Tytan, a broń została zaprezentowana po raz pierwszy 1 lipca 2014 roku podczas otwarcia nowej siedziby Fabryki Broni w Radomiu. W 2018 roku w związku z podpisaniem umowy na dostawy tego pistoletu do Sił Zbrojnych RP, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zdecydował o nadaniu mu nazwy VIS 100. Nawiązuje ona do słynnego, historycznego Vis wz. 35 oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Muzeum Wojska Polskiego wzbogaciło się o VIS 100. To pistole...

Czas przekazania broni nie jest przypadkowy - dokładnie 90 lat temu podjęto decyzję o przyjęciu legendarnego Vis wz. 35 do uzbrojenia Wojska Polskiego. Broni, produkowanej także w Fabryce Broni w Radomiu, z której korzystali nasi żołnierze w trakcie II wojny światowej, a później Żołnierze Niezłomni. Tej przedwojennej broni VIS 100 zawdzięcza swoją nazwę i jest jego godnym następcą - powiedział dr Wojciech Arndt.

VIS 100 to w 100 proc. polski automatyczny pistolet samopowtarzalny, działający na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, z zamkiem ryglowanym przez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej. Broń charakteryzuje się małą masą, optymalnymi wymiarami, dobrą manewrowością prowadzenia ognia, szybkością użycia oraz wysokim stopniem bezpieczeństwa. Dostosowany jest do użytkowania zarówno przez strzelców prawo-, jak i leworęcznych. Dzięki wymiennym nakładkom posiada ergonomiczny chwyt z możliwością dopasowania jego wielkości do dłoni użytkownika.

Szkielet broni wykonano z lekkiego i wytrzymałego stopu aluminium. Szyna NATO Rail, zgodna ze standardem STANAG 4694, przeznaczona do mocowania laserowego wskaźnika celu lub oświetlenia taktycznego zwiększa jego funkcjonalność. Broń posiada też automatyczny bezpiecznik, który chroni przed przypadkowym i przedwczesnym strzałem. Dodatkowo zastosowano tzw. zwalniacz napiętego kurka (decocker) - tłumaczą przedstawiciele Fabryki Broni "Łucznik" - Radom sp. z o.o.

Muzeum Wojska Polskiego

Do sprzedaży na rodzimym rynku trafiła też cywilna wersja pistoletu - VIS 100 M1. Odbiorcami pistoletów są miłośnicy polskiej broni, którzy uprawiają szeroko rozumiany sport strzelecki tj. strzelectwo dynamiczne, jak i strzelectwo tarczowe. Broń znalazła także uznanie kolekcjonerów broni palnej. Ta jednostka broni jest wyjątkowa, ponieważ to pierwszy od lat 90.XX w. polski pistolet w pełni opracowany konstrukcyjnie i technologicznie oraz wykonany na terenie Polski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto