Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Nie nowotworom u dzieci”. W akcji przebadano 895 małych pacjentów. Co dziewiąty trafił na konsultację

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
mat. pras.
Specjalny ambulans zatrzymywał się w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. W sumie przebadano 895 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, 429 dziewczynek i 466 chłopców. To akcja „Nie nowotworom u dzieci”, którą przeprowadza Fundacja Globalworth i Fundacja Ronalda McDonalda.

Bezpłatne badania na pokładzie ambulansu odbywały się od kwietnia do czerwca w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Doświadczeni radiolodzy dziecięcy oceniali stan narządów wewnętrznych u najmłodszych. W sumie przebadano 895 dzieci, z czego w 104 przypadkach zalecono konsultacje. Zmiany w jamie brzusznej stwierdzono u 12,29 proc. Przebadanych. Niemal połowę stanowiły nieprawidłowości w drogach moczowych.

Wady wrodzone nerek mogą przez długi czas nie dawać żadnych objawów – podkreśla prof. Adam Jelonek, lekarz pediatra, Honorowy Prezes Zarządu Fundacji Ronalda McDonalda. – USG nerek jest najlepszym nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym w nefrologii, bo pozwala ocenić kształt, wielkość i położenie nerek oraz pozwala opisać wszystkie niedoskonałości układu kielichowo-miedniczkowego. Wczesna diagnoza w obrębie układu moczowego pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego i/lub chirurgicznego. Zapobiega to rozwojowi przewlekłej, a nawet schyłkowej niewydolności nerek, wymagającej stosowania dializ lub przeszczepienia nerki. W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi ponad 4 miliony osób dorosłych, ale jest ona rozpoznawana u zaledwie 5% z nich.

Zmiany i nieprawidłowości układu rozrodczego wykryto u 91 dzieci. Obejmowały głównie ogniskowe zmiany jąder, mikrozwapnienia, torbiele i wodniaki. Również pacjenci z niezstąpionymi i wędrującymi jądrami (w sumie 50 chłopców) są bardziej narażeni na powstanie zmian złośliwych, dlatego należy ich kontrolować w badaniu USG.

Nieprzypadkowo badane są dzieci poniżej 6. roku życia. Dotychczasowe doświadczenia pediatrów pokazują, że w tym wieku następuje szczyt zapadalności na niektóre nowotwory wieku dziecięcego, zwykle wykrywane w wyższych, objawowych stadiach. Ponadto dzieci w tym wieku są dość trudne do zbadania, nie potrafią precyzyjnie określić swojego stanu i tylko z odpowiednim podejściem i doświadczeniem, którego źródłem są kontakty z tysiącami dzieci, można liczyć na efektywne diagnostycznie i równocześnie miłe dla dziecka badanie – zaznacza doktor Katarzyna Krupa, specjalista z zakresu pediatrycznej diagnostyki obrazowej.

Badania zrealizowano według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne. Partnerami badań byli również Dussmann Polska, Centrum Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i MAN Polska. Patronem medialnym programu było Mamo to ja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto