Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Tomasz Zagórski, który wielką muzykę sprowadził do Czarnkowa

Martin Nowak
Martin Nowak
Nie żyje Tomasz Zagórski - wybitny śpiewak operowy, który występował u boku światowych sław. Miał 58 lat

Urodził się w Poznaniu, ale spory kawałek swojego serca zostawił w Czarnkowie i Puszczy Noteckiej, w której mieszkał. To on był pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Nadnoteckie Bel Canto - Nadnoteckiego Festiwalu Muzycznego i prezesem Stowarzyszenia Nadnoteckie Bel Canto.

O śmierci światowej sławy artysty poinformowała Akademia Muzyczna w Poznaniu, z którą związany był od 2009 roku.

- Żegnamy wspaniałego, pełnego pasji człowieka, znakomitego śpiewaka operowego, artystę niezwykle zaangażowanego w życie kulturalne i społeczne Akademii Muzycznej w Poznaniu, który przez lata dzielił się ze studentami swoją wiedzą i miłością do muzyki, a swoim głosem wnosił radość - żegna zmarłego kolegium rektorskie i cała społeczność poznańskiej uczelni.

O artyście

Był wychowankiem Poznańskich Słowików. Od 1985 do 1995 r. śpiewał we wszystkich polskich teatrach operowych, m.in. na etacie solisty w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, od 1995 do 1997 r. w Operze Nova w Bydgoszczy. Następnie wyjechał do Niemiec i Szwajcarii, gdzie z tamtejszymi teatrami związał swoją karierę. Jego śpiewu słuchano także m.in. w Operze Królewskiej w Sztokholmie, Operze Narodowej w Pradze, na scenach w Moskwie, Lizbonie, Parmie.

Wystąpił w 54 rolach operowych i operetkowych, 48 premierach dzieł scenicznych, 50 wielkich partiach kantatowo-oratoryjnych. Występował często na estradach filharmonicznych, u boku świetnych chórów i orkiestr. Oklaskiwała go publiczność na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i Europie.

Od 2009 r. pracował w Akademii Muzycznej w Poznaniu, prowadził na Wydziale Wokalno-Aktorskim zajęcia z niemieckiej liryki wokalnej, a potem własną klasę śpiewu solowego.

Był pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Nadnoteckie Bel Canto – Nadnoteckiego Festiwalu Muzycznego. Autorem projektu polsko-niemieckich warsztatów wokalnych w ramach Dnia Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego „Vocal Master Class”. W 2015 r., wraz z pianistą Jackiem Kortusem, nagrał płytę "Najpiękniejsze pieśni polskie".

W 2020 r. wraz z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Poznaniu wykonał partię solową w "Te Deum" Zbigniewa Kozuba, napisanym z okazji 100-lecia tej uczelni.

W roku 2015 odznaczony został przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medalem Brązowym Za Długoletnią Służbę. Otrzymał również odznaczenie: Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medal Brązowy za Długoletnią Służbę, Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Srebrny Krzyż Zasługi.
6 lutego 2020 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora sztuki.

Był laureatem "Lubaskiego Jednorożca", za wspieranie rozwoju kultury na terenie Gminy Lubasz.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto