Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nietypowa interwencja nad Wisłą w Warszawie. Osłabiony i zmarznięty myszołów potrzebował pomocy

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Zimę i bardzo niskie temperatury odczuwają nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. W Warszawie nad brzegiem Wisły miała miejsce nietypowa interwencja, dzięki której uratowany został wyziębnięty myszołów. Pomogli ludzie dobrej woli. Drapieżnik trafił do Ptasiego Azylu Warszawskiego Zoo.
Zimę i bardzo niskie temperatury odczuwają nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. W Warszawie nad brzegiem Wisły miała miejsce nietypowa interwencja, dzięki której uratowany został wyziębnięty myszołów. Pomogli ludzie dobrej woli. Drapieżnik trafił do Ptasiego Azylu Warszawskiego Zoo. Zarząd Zieleni
Zimę i bardzo niskie temperatury odczuwają nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. W Warszawie nad brzegiem Wisły miała miejsce nietypowa interwencja, dzięki której uratowany został wyziębnięty myszołów. Pomogli ludzie dobrej woli. Drapieżnik trafił do Ptasiego Azylu Warszawskiego Zoo.

Zima i ekstremalnie niskie temperatury w ostatnich dniach dają się we znaki mieszkańcom Polski. W Warszawie we wtorek, 9 stycznia rano termometry pokazywały -14 stopni. Takie warunki pogodowe odczuwają nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Do nietypowej sytuacji doszło nad Wisłą w Warszawie, gdzie uratowany został myszołów.

Osłabiony i zmarznięty myszołów nad Wisłą

„Wczoraj Romina, pracująca na co dzień w Kamieniu, znalazła nad brzegiem Wisły osłabionego i zmarzniętego myszołowa. Na miejsce natychmiast dotarł nasz ornitolog, Hubert Mateuszczyk. Dzięki szybkiej interwencji udało się złapać ptaka i bezpiecznie przetransportować do Ptasi Azyl Warszawskiego Zoo” – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych Zarząd Zieleni.

Znalazłeś ptaka lub inne dzikie zwierzę? Zobacz, jak się zachować

W związku z tym zdarzeniem przypominamy instrukcję postępowania przygotowaną przez Ptasi Azyl Warszawskiego Zoo w sytuacji, gdy znajdziemy ptaka lub inne dzikie zwierzę.

„Na tym etapie zadecydujemy, czy szybko się wycofać i nie przeszkadzać w życiu rodzinnym, np. w sytuacji, kiedy znajdziemy zdrowe pisklę puszczyka, czy też wkroczymy do akcji i chorego ptaka po udzieleniu pierwszej pomocy przetransportujemy do ośrodka rehabilitacji” – opisał Ptasi Azyl.

Jeśli natkniemy się na ptaka i spotkanie to wyda nam się nietypowe, należy wykonać kilka prostych czynności, aby przekonać się w jakim kierunku powinny iść dalsze działania:

  • W jakim miejscu się znajdujemy? czy to miejsce potencjalnie niebezpieczne, np. zlokalizowane przy drodze lub pod drutami wysokiego napięcia?
  • Spróbujmy ocenić stan zdrowia ptaka?
  • Czy znamy gatunek ? Jeśli ptak nie wygląda na chorego, a jest to np. pisklę - należy się wycofać i pozostawić malucha na miejscu.
  • Czy możliwy jest kontakt z osobą doświadczoną w takich sytuacjach np., ośrodkiem rehabilitacji? Czasem lepiej wykonać kilka telefonów i wysłać szereg zdjęć, niż niepotrzebnie zabrać ptaka.
  • Jeśli wszystko wskazuje na to, że ptak potrzebuje pomocy: należy udzielić mu pierwszej pomocy oraz zaplanować transport.

„Pamiętajmy, że od momentu podjęcia decyzji o interwencji do dostarczenia ptaka do ośrodka rehabilitacji jego los jest w naszych rękach. W miarę naszych możliwości i wiedzy powinniśmy zapewnić mu warunki w których stan jego zdrowia się nie pogorszy” – wyjaśniła placówka.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto