Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy plac Żelaznej Bramy w Warszawie. Jak zmieni się ten rejon? Mieszkańcy proponują m.in. ogród francuski i przejście dla pieszych

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Plac Żelaznej Bramy - widok na Oś Saską
Plac Żelaznej Bramy - widok na Oś Saską UM Warszawa / MAU
Jak powinien zmienić się plac Żelaznej Bramy? Podczas dyskusji i warsztatów nad koncepcją modernizacji tej przestrzeni mieszkańcy, architekci oraz społecznicy zaproponowali m.in. połączenie placu Żelaznej Bramy z Ogrodem Saskim przejściem dla pieszych oraz by zamiast parkingu przed pałacem Lubomirskich powstał skwer z fontanną i miejscami spotkań. Szczegóły poniżej.

Robocza koncepcja nowego zagospodarowania placu Żelaznej Bramy została wypracowana wspólnie z mieszkańcami Warszawy, w tym z pobliskiego osiedla Za Żelazną Bramą. W projektowaniu na żywo, przy stołach w ramach warsztatów typu charrette, brali też udział eksperci i urzędnicy odpowiadający między innymi za zieleń, drogi czy zabytki oraz wszyscy zainteresowani. Warsztaty przeprowadził doświadczony zespół z pracowni MAU Architecture & Urbanism.

Plan na plac Żelaznej Bramy

Chcemy zmienić plac Żelaznej Bramy. I przywrócić przejście dla pieszych na Osi Saskiej, które prowadziło z osiedla Za Żelazną Bramą przez Marszałkowską na główną aleję Ogrodu Saskiego w stronę placu Piłsudskiego - powiedziała Marlena Happach, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Przejście z sygnalizacją świetlną byłoby szerokie na około 13 do 16 metrów, z przejazdem rowerowym po jego północnej stronie i kontynuowałoby istniejącą oś spacerową na całej Osi Saskiej. Na placu Żelaznej Bramy ma być więcej drzew i nawierzchni mineralnej. Pojawi się też miejsce do spotkań czy instalacji rzeźbiarskich, scena oraz fontanny.

Nowy plac Żelaznej Bramy - widok z lotu ptaka
Nowy plac Żelaznej Bramy - widok z lotu ptakaUM Warszawa / MAU

Ogród francuski w miejscu parkingu

W wypracowanej propozycji wielka zmiana nastąpiłaby pomiędzy samym klasycystycznym pałacem a pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Znajdujący się tam tymczasowy, miejski parking, zostałby przekształcony w reprezentacyjną i zieloną przestrzeń. Zespół z pracowni MAU zamiast parkingu proponuje ogród geometryczny w stylu francuskim. W jego centralnej części mogłaby się znaleźć fontanna.

W "zielonej kieszonce" - na północ od niej - architekci podpowiadają ustawienie atrakcyjnej instalacji rzeźbiarskiej. Byłby to model pobliskiego pałacu Lubomirskich, częściowo ruchomy, dający się obracać. Przypominałaby on wszystkim, że pałac Lubomirskich stał przed wojną, także po odbudowie, skośnie do hali Gwardii. Został obrócony dopiero w 1970 roku, by zamknąć widokowo Oś Saską w jej centralnej części.

Nowy plac Żelaznej Bramy
Nowy plac Żelaznej Bramy UM Warszawa / MAU

Rejon pomnika Tadeusza Kościuszki ma ożywić przestrzeń na różne aktywności. Na tyłach cokołu architekci proponują scenę na spektakle teatralne, potańcówki czy kameralne koncerty z widokiem na fontannę oraz pałac Lubomirskich. Po północnej stronie Kościuszki i bliżej ulicy Przechodniej jest miejsce na polanę rekreacyjną ze stołami piknikowymi.

Usiądź z grubym Joskiem

Stoły piknikowe są też przewidziane na południe od sceny, bliżej parku Mirowskiego. Ławka z rzeźbą „Grubego Joska” przypomniałaby, że przed wojną w kamienicy przy placu Żelaznej Bramy, przy ul. Rynkowej (wcześniej Gnojnej) działała kultowa knajpa. Prowadził ją chasyd ogromnej postury - Józef Ładowski. „Gruby Josek” został uwieczniony w śpiewanej przez kolejne pokolenia balladzie "Bal na Gnojnej" z muzyką skomponowaną przez Fanny Gordon.

W centralnej i zielonej przestrzeni placu Żelaznej Bramy mogłaby powstać sadzawka z przestrzenią integracji wielopokoleniowej z siedziskami, leżakami, polaną rekreacyjną, stołami do ping ponga czy do gry w szachy.

Granicę zielonej i atrakcyjnej przestrzeni placu wyznaczyłaby drewniana pergola z pnączami. Stanowiłaby osłonę od dużego parkingu, który służy mieszkańcom osiedla Za Żelazną Bramą. Podobna pergola jest przewidziana na placu Żelaznej Bramy u zbiegu ulic Ptasiej i Przechodniej, gdzie urbaniści proponują uspokojone skrzyżowanie z rondem.

Plac Żelaznej Bramy - widok na pomnik Kościuszki. Wizualizacja
Plac Żelaznej Bramy - widok na pomnik Kościuszki. WizualizacjaUM Warszawa / MAU

Koncepcja zmian placu - w ramach Nowego Centrum Warszawy - będzie teraz dopracowywana i uzgadniana z jednostkami miejskimi.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto