Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orszak Trzech Króli 2024 w Krakowie z pomocą dla bezdomnych. Na trasie spotkania z krakowskimi świętymi

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Rolę króla afrykańskiego odegra w Orszaku Ernesto Benicio Bumba z Angoli - wolontariusz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego
Rolę króla afrykańskiego odegra w Orszaku Ernesto Benicio Bumba z Angoli - wolontariusz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Małgorzata Mrowiec
W sobotę, 6 stycznia, w święto Objawienia Pańskiego z trzech punktów miasta wyruszą kolorowe orszaki, by ze śpiewem dotrzeć na Rynek Głównym i razem oddać pokłon nowonarodzonemu Bożemu Dziecięciu. Po raz 14. odbędzie się Orszak Trzech Króli w Krakowie. Nie zabraknie nowości: w tym roku król afrykański, prowadzący orszak, który wyrusza z placu Matejki, będzie spotykał w drodze krakowskich świętych. A w orszaku azjatyckim król nie będzie tym razem jechał na wielbłądzie, tylko - jak informują na razie tajemniczo organizatorzy - na pewnym urządzeniu, które zostało sprowadzone z Indii.

Hasło tegorocznego Orszaku brzmi: "W jasełkach leży". A jak podkreślają organizatorzy - Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka na świecie.

- Orszak Trzech Króli jest okazją do tego, żeby się spotkać razem i pokolędować. Pójść razem do żłóbka i pokłonić się Panu Jezusowi. Myślę, że to jest świetna okazja szczególnie dla rodzin, które szukają takich momentów, aby pobyć razem w tym dniu wolnym od pracy - mówi salezjanin ks. Marcin Wosiek, prezes Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu (salezjanie opiekują się jedną z części Orszaku). - Łączy nas też wspólny cel, któremu na imię "dobro". Bo idąc przez ulice pragniemy sobie przypominać, że jesteśmy tu dla siebie i że Jezus zachęca nas do tego, aby czynić dobro.

Orszak Trzech Króli to wydarzenie zarówno duchowe, jak i teatralne. - Na trasie orszaku niebieskiego są od dwóch lat inscenizowane przez szkołę sióstr prezentek jasełka. W tym roku ponadto król afrykański będzie spotykał świętych krakowskich, lokalnych i będzie ich zapraszał, by razem udali się do żłóbka, a święci będą mówić o krakowskich tradycjach świętowania Bożego Narodzenia - przekazuje ks. Marcin Wosiek.

Trzy orszaki w jednym

Orszak w Krakowie przejdzie tradycyjnie trzema trasami, wyruszając z trzech różnych miejsc: z katedry na Wawelu, salezjańskiego Parku Wioski Świata oraz z placu Matejki.

Orszak niebieski (afrykański) wyruszy około godz. 11, uda się pod Barbakan, przejdzie ulicą Floriańską, przed kościołem Mariackim skręci w lewo na plac Mariacki, dalej na Mały Rynek, a następnie ulicą Sienną dotrze na Rynek, aż do sceny pod Wieżą Ratuszową. W tym roku król afrykański będzie w drodze spotykał krakowskich świętych - m.in. ks. Piotra Skargę, św. Jadwigę i bł. Salomeę - którzy opowiedzą mu o tradycjach bożonarodzeniowych i dobroczynności.

Orszak zielony (azjatycki) wyruszy ok. godz. 9.15 z salezjańskiego Parku Wioski Świata (ul. Tyniecka) do kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej na Dębnikach. Stamtąd ok. godz. 11, po mszy św. ruszy w stronę ronda Grunwaldzkiego, przejdzie mostem Grunwaldzkim i skręci na Bulwar Czerwieński. Potem skieruje się Plantami do ulicy Wiślnej i dalej nią do Rynku.

Orszak czerwony (europejski) po odegraniu tradycyjnej scenki przywitania króla pod katedrą na Wawelu (ok. godziny 11), przejdzie na Rynek ulicami: Droga do Zamku i Grodzką.

Role monarchów, którzy poprowadzą poszczególne orszaki, odegrają: króla europejskiego - Kamil Syc, nauczyciel ze szkoły im. Jana Pawła II w Łuczycach, króla afrykańskiego - Ernesto Benicio Bumba z Angoli, wolontariusz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego, a króla azjatyckiego - Hung Trung Nguyen z Wietnamu.

W roli Świętej Rodziny wystąpią z kolei państwo Julianna i Jakub Wołkowie i ich najmłodszy syn Józef - jeden z ośmiorga rodzeństwa.

Trzy człony Orszaku spotkają się na Rynku Głównym i rozlokują przed sceną w pobliżu Wieży Ratuszowej. Prowadzący je królowie oddadzą tam pokłon Dziecięciu Bożemu. Już wcześniej, bo od godziny 11, na scenie będzie trwało kolędowanie. Będzie można posłuchać polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu artystów scen krakowskich, wśród których będą m.in. Lidia Jazgar, Anna Sokołowska, Jacek Wójcicki, Jan Wojdak i Dariusz Kordek.

Orszakowe dzieło charytatywne

W ramach Orszaku Trzech Króli w Krakowie prowadzona będzie przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio zbiórka na rzecz pomocy mieszkaniowej dla osób bezdomnych. Organizacja prowadzi obecnie 12 mieszkań, w których osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego życia we własnym mieszkaniu (wynajętym lub socjalnym). Datki na ten cel będzie można przekazać prawie 200 wolontariuszom, którzy pojawią się w białych koronach i z puszkami. Dzieło Pomocy św. Ojca Pio już po raz 11. bierze udział w Orszaku Trzech Króli kwestując na pomoc mieszkaniową dla bezdomnych.

- W ubiegłorocznej zbiórce zebraliśmy ponad 80 tysięcy złotych, co pozwala na utrzymanie - może nie w całości, ale 12 mieszkań prowadzonych przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Pod hasłem utrzymanie mieszczą się opłaty za media, niezbędne remonty, naprawy sprzętów, zakup wyposażenia (ponieważ czasami otrzymujemy nowe mieszkania i trzeba je od zera wyposażyć), ale też wsparcie specjalistów, bo każda osoba przebywająca w mieszkaniu dziełowym ma zaplecze specjalistów. Są to pracownicy socjalni oraz psychoterapeuci, którzy towarzyszą osobie bezdomnej na drodze wychodzenia z bezdomności w takich kwestiach jak chociażby opracowywanie budżetu, planowanie czasu czy uczenie się na nowo mieszkania w mieszkaniu - wyjaśnia Magdalena Szydełko z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, dodając, że dla wielu osób bezdomnych jest to już ostatni etap w wychodzeniu z bezdomności.

Zbiórka odbędzie się zarówno podczas Orszaku, jak też w parafiach w okolicach Rynku Głównego oraz na samym Rynku.

Zrzutka.pl na koszty organizacji Orszaku

Nowością w tym roku jest jeszcze inna zbiórka, już prowadzona - na pokrycie kosztów organizacji Orszaku Trzech Króli. "Zbieramy pieniądze na scenę, nagłośnienie, druk koron i śpiewników. Liczą się nawet niewielkie wpłaty. Poprzez swój datek dołącz do grona organizatorów Orszaku Trzech Króli w Krakowie!" - zachęcają organizatorzy w mediach społecznościowych. Zrzutkę na Orszak można znaleźć pod adresem: https://zrzutka.pl/7wb46b. Łączny koszt organizacji wydarzenia to ok. 50 tys. zł. Organizatorom udało się pozyskać 20 proc. tej kwoty, więc potrzebują zebrać pozostałe 40 tys. złotych.

Główny organizator Orszaku Trzech Króli w Krakowie to Fundacja Kacpra, Melchiora i Baltazara, która została powołana dla realizacji tego wydarzenia w Krakowie. Od 2011 roku koordynuje całość przygotowań, łącząc w nich środowiska współtworzące Orszak w Krakowie: szkoły, zgromadzenia, organizacje i wolontariuszy. Ożywia tradycje związane ze świętowaniem okresu Bożego Narodzenia, przekonuje, że mogą one z powodzeniem funkcjonować we współczesnym świecie.

9 mld złotych wydanych na walkę z otyłością Polaków

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Orszak Trzech Króli 2024 w Krakowie z pomocą dla bezdomnych. Na trasie spotkania z krakowskimi świętymi - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto